Slovenské rudohorieKošický krajlesníckyprírodovednýpešítrasa líniovávhodný pre bicyklevhodný pre školy
Kraj: Košický
Okres: Košice I
Geomorfologická jednotka: Volovské vrchy
Geologická jednotka: gemerské pásmo
Chránené územie: žiadne
Prístup: MHD Košice, zo zastávky Dolný Bankov k Starej bankovskej ceste
Východisko: Bankov
Trasa: Bankov – rekreačné stredisko Alpínka
Dĺžka: 2,5 km
Čas prechodu: 1,5 h
Počet zastávok: 7
Náročnosť: nenáročná trasa

Zameranie chodníka: lesnícke, prírodovedné

Typ chodníka: samoobslužný, líniový, obojsmerný, peší, celoročný

Nadväznosť na turistickú značku: Modrá značka, prepojenie na žltú a červenú značku.

Rok otvorenia: 2008

Aktuálny stav: Informačné panely sú v dobrom stave.

Textový sprievodca: nie je

Kontakt: Mestské lesy Košice, a. s., Južná trieda 11, 040 01  Košice

Poznámka: Trasa je vybavená oddychovými miestami so stolmi a altánkami. Nachádza sa tu aj zrekonštruovaná kaplnka sv. Jána Nepomuckého a blízko nej niekoľko prameňov pitnej vody. Chodník je vhodný aj pre bicykle a kolieskové korčule.

 

Využiteľnosť pre školy

Náučný chodník je vhodný pre terénne vyučovanie.

 

Čo sa oplatí vidieť na trase náučného chodníka a v okolí

Lesopark mesta Košice. Prímestské rekreačné lesy pre mesto Košice v rámci Čiernej hory, Volovských vrchov a Košickej kotliny. Je budovaný od roku 1960. Do tohto územia spadajú turistické centrá: Čermeľské údolie, Bankov, Alpínka, Jahodná, vyhliadková veža Hradová, areál nad Kavečanmi až po Prednú Holicu, okolie Ružína, Zelený dvor, Furča a lesy nad Sídliskom Ťahanovce.

Bankov. Rekreačné stredisko asi 3 km severozápadne od Košíc pod vrchom Bankov (427 m n. m.) vo východnej časti Volovských vrchov. Je súčasťou Košíc, patrí do mestskej časti Sever. Pôvod názvu Bankova je pravdepodobne v starom slovanskom označení „banka“ – jama v zemi, slúžiaca na kúpanie. Vďaka prameňu železosírnatej vody tu v roku 1703 založili kúpele. Cez Bankov viedla v minulosti Stará spišská cesta na Spiš. Dnes vedie dnom Čermeľského údolia. Z historických pamiatok sa na Bankove dodnes zachovala budova hotela Bankov, vila Paula – dnes Penzión Zlatý Jeleň –, vila Eduarda F. Eschwiga a vila  J. Offenheimera. V 50. rokoch 20. storočia sa začal na Bankove ťažiť magnezit. Prevádzka bane Bankov bola zastavená v roku 1995. Uvažuje sa o jej znovuotvorení.

Alpínka. Športové, výletné a relaxačné stredisko v mestskom lesoparku Košíc v Čermeľskom údolí, ktoré navzájom oddeľuje Volovské vrchy a Čiernu Horu. Nachádza sa tu reštaurácia a bufet. Z Bankova vedie na Alpínku asfaltová cesta, z Čermeľa modrá turistická značka. Zrubová vila v areáli je vybudovaná vo švajčiarskom slohu a jej počiatky siahajú do roku 1898. Kedysi bol v areáli Alpínky bazén i betónový tanečný parket, dnes je tu lanový park, ktorý je postavený z 32 prekážok vo výške približne 4 až 10 m nad zemou.

Košická detská historická železnica. Historická muzeálna železnica – najväčšia atrakcia košického lesoparku. Vedie v dĺžke 3,9 km do rekreačnej oblasti Alpínka Čermeľským údolím (na rozhraní Volovských vrchov a Čiernej Hory), premáva sezónne (apríl až september). Je jedinou detskou železničkou na Slovensku. Železničná trať bola postavená v rokoch 1955 – 1956 ako Pionierska železnica s cieľom výchovy mladých železničiarov a ako prvá v Československu na rekreačné účely. Autorom myšlienky zriadenia železničky v Čermeli bol pán Jeník a prvý rušeň – U 36.003 – dostal meno po jeho dcére Katke. Bol vyrobený v roku 1884 v nemeckej firme Hagans v Erfurte a je najstaršou prevádzkovanou parnou lokomotívou na Slovensku. Rušeň Katka je zapísaný ako národná technická pamiatka a je európskou raritou. Už tradične súčasťou prvej jazdy detskej železnice v novej sezóne je prepad vláčika lupičmi, skutočný výjav ako z divokej prérie.

 

Názvy informačných panelov

  1. Čo sú to letokruhy (Pozn. Je tu ukážka výrezu jedle s priemerom 1 m a vekom 170 rokov. Na letokruhoch sú vyznačené zaujímavé dátumy z histórie Košíc a priľahlých lesov od roku 1854 po súčasnosť.)
  2. Presvetľovanie
  3. Ťažba prečo a teraz
  4. Lipa a dub
  5. Čo je to miazga
  6. Prirodzené zmladenie, nie holina
  7. Ekologicky významné stromy, pamätníci materského porastu

 

Exportovať do PDF