Slovenské rudohorieKošický krajprírodovednýpešítrasa líniovávhodný pre školy
Kraj: Košický
Okres: Košice I
Geomorfologická jednotka: Volovské vrchy
Geologická jednotka: gemerské pásmo
Chránené územie: žiadne
Prístup: MHD Košice, Alpínka
Východisko: areál železničnej stanice Alpínka
Trasa: železničná stanica Alpínka – lesným chodníkom západným smerom až k svahu nad Golf klubom Alpínka Košice
Dĺžka: 1,5 km, prevýšenie 60m
Čas prechodu: 1 až 1,5 h
Počet zastávok: 10
Náročnosť: nenáročná trasa

Zameranie chodníka: prírodovedné

Typ chodníka: samoobslužný, líniový, obojsmerný, peší, celoročný

Nadväznosť na turistickú značku: nie je

Rok otvorenia: ?

Aktuálny stav: Informačné panely sú v dobrom stave (2023).

Textový sprievodca: nie je

Kontakt: Mestské lesy Košice, a. s., Južná trieda 11, 040 01  Košice

Poznámka: (1) Trasa chodníka vedie po lesnom chodníku v strmom svahu. Za dažďa a snehu riziko pošmyknutia. (2) V letnom období je vstup na chodník maskovaný bujnou vegetáciou.

 

Využiteľnosť pre školy

Náučný chodník je vhodný pre terénne vyučovanie. Odporúčame spojiť s prehliadkou areálu železničnej stanice Alpínka a jazdou historickým vlakom.

 

Čo sa oplatí vidieť na trase náučného chodníka a v okolí

Košická detská historická železnica. Historická muzeálna železnica – najväčšia atrakcia košického lesoparku. Vedie v dĺžke 3,9 km do rekreačnej oblasti Alpínka Čermeľským údolím (na rozhraní Volovských vrchov a Čiernej Hory), premáva sezónne (apríl až september). Je jedinou detskou železničkou na Slovensku. Železničná trať bola postavená v rokoch 1955 – 1956 ako Pionierska železnica s cieľom výchovy mladých železničiarov a ako prvá v Československu na rekreačné účely. Autorom myšlienky zriadenia železničky v Čermeli bol pán Jeník a prvý rušeň – U 36.003 – dostal meno po jeho dcére Katke. Bol vyrobený v roku 1884 v nemeckej firme Hagans v Erfurte a je najstaršou prevádzkovanou parnou lokomotívou na Slovensku. Rušeň Katka je zapísaný ako národná technická pamiatka a je európskou raritou. Už tradične súčasťou prvej jazdy detskej železnice v novej sezóne je prepad vláčika lupičmi, skutočný výjav ako z divokej prérie.

Alpínka. Športové, výletné a relaxačné stredisko v mestskom lesoparku Košíc v Čermeľskom údolí, ktoré navzájom oddeľuje Volovské vrchy a Čiernu Horu. Nachádza sa tu reštaurácia a bufet. Z Bankova vedie na Alpínku asfaltová cesta, z Čermeľa modrá turistická značka. Zrubová vila v areáli je vybudovaná vo švajčiarskom slohu a jej počiatky siahajú do roku 1898. Kedysi bol v areáli Alpínky bazén i betónový tanečný parket, dnes je tu lanový park, ktorý je postavený z 32 prekážok vo výške približne 4 až 10 m nad zemou.

Lesopark mesta Košice. Prímestské rekreačné lesy pre mesto Košice v rámci Čiernej hory, Volovských vrchov a Košickej kotliny. Je budovaný od roku 1960. Do tohto územia spadajú turistické centrá: Čermeľské údolie, Bankov, Alpínka, Jahodná, vyhliadková veža Hradová, areál nad Kavečanmi až po Prednú Holicu, okolie Ružína, Zelený dvor, Furča a lesy nad Sídliskom Ťahanovce.

 

Názvy informačných panelov

  1. Voda – krv zeme
  2. Ticho prosím!
  3. Pôda, les a odpadky
  4. Zelené rastliny
  5. Život pri potoku
  6. Listnaté stromy
  7. Ihličnaté stromy
  8. Život v lese
  9. Lesohádanky na záver
  10. Lesohádanky na záver

 

 

Exportovať do PDF