Kraj: | Žilinský |
Okres: | Liptovský Mikuláš |
Geomorfologická jednotka: | Nízke Tatry |
Geologická jednotka: | jadrové pohorie |
Chránené územia: | Národný park Nízke Tatry |
Prístup: | bus Liptovská Lúžna, Hronec a pešo po ceste 3. triedy cez sedlo Prievalec a po zelenej turistickej značke 7,7 km na Magurku; resp. bus Partizánska Ľupča, otočka ŠM a pešo Ľupčianskou dolinou 15 km na Magurku |
Východisko: | Partizánska Ľupča, Magurka, chata Magurka (1 050 m n. m.) |
Trasa: | Partizánska Ľupča, Magurka: chata Magurka – Bašovňa – rázcestie M × Č Sedlo Latiborskej hole (1 558 m n. m.) – rázcestie Č × Ž Sedlo Zámostskej hole (1 592 m n. m.) – chata Magurka |
Dĺžka, prevýšenie: | 10,2 km, prevýšenie 610 m (včítane odbočiek) |
Čas prechodu: | 4,5 h |
Počet zastávok: | 10 + 1 pred osadou Magurka |
Náročnosť: | náročná trasa (dĺžkou, prevýšením i vysokohorským prostredím) |
Zameranie chodníka: banícke, prírodovedné, geovedné, historické
Typ chodníka: samoobslužný, okružný, obojsmerný, peší, čiastočne vozičkársky, celoročný (pozri upozornenie nižšie)
Nadväznosť na turistickú značku: Trasa je postupne súbežná s modrou, červenou a žltou turistickou značkou.
Rok otvorenia: 2020
Textový sprievodca: nie je
Kontakt: Chata Magurka, Magurka 23, 032 15 Partizánska Ľupča, tel. 0903 704 444; Občianske združenie Priatelia Magurky
Aktuálny stav: Chodník je v dobrom stave.
Poznámky: (1) Trasa je čiastočne – medzi panelmi 1 až 4 – bezbariérová a vhodná aj pre vozíky či kočíky. (2) Najvyššie ležiaca časť trasy chodníka medzi oboma rázcestiami v nízkotatranských sedlách vedie po diaľkovej turistickej Ceste hrdinov SNP, resp. Európskej diaľkovej turistickej trase E8. (3) Náučný chodník je súčasťou projektu Slovenská banská cesta.
Upozornenie: Trasa náučného chodníka medzi zastávkami 8 a 9 vystupuje nad hornú hranicu lesa a prechádza vysokohorským hôľnym terénom v oblasti hlavného chrbta Nízkych Tatier, preto je vhodná len v prípade priaznivých poveternostných podmienok a v období bez snehovej pokrývky.
Využiteľnosť pre školy
Náučný chodník je potenciálne vhodný na terénne vyučovanie starších žiakov, a to len za vhodných poveternostných podmienok (pozri vyššie). Pre mladších žiakov poslúži areál detského ihriska pri chate Magurka na tematické hry.
Čo sa oplatí vidieť na trase náučného chodníka a v okolí
Partizánska Ľupča. Obec v západnej časti Liptovskej kotliny pod severnými svahmi Nízkych Tatier pozdĺž Ľupčianky východne od Ružomberka. Patrí medzi najstaršie sídla na Liptove. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1252. Po tatárskom vpáde v druhej polovici 13. storočia sa tu na pozvanie uhorského kráľa pre rozvoj ťažby zlata v povodí Ľupčianky usadili Sasi. Preto sa obec – až do roku 1946 – nazývala Nemecká Ľupča. Mestské výsady získala v roku 1270 a je tak najstarším banským mestom na Liptove. V 18. storočí pribudla významná ťažba antimónových rúd. Baníctvo a remeslá prosperovali až do druhej polovice 19. storočia, neskôr sa obyvateľstvo zaoberalo hlavne poľnohospodárstvom, chovom dobytka a prácou v lesoch. V obci sa nachádzajú pôvodne renesančné meštianske domy, upravené v 18. – 19. storočí, a renesančný mestský hostinec. Významnými pamiatkami sú neoklasicistický evanjelický kostol z roku 1887 a gotický rímskokatolícky kostol sv. Matúša z roku 1263 s opevnením, renesančne a barokovo upravený, s vežou pristavanou v roku 1554, ktorá je jednou z najvyšších na Liptove. V kostole sa zachovali gotické klenby, okná, portály a vo výklenku veže busta baníka zo začiatku 16. storočia. Obyvatelia sa v roku 1944 aktívne zapojili do Slovenského národného povstania. K obci patria nízkotatranské horské osady Magurka a Železné.
Magurka. Horská osada v závere Ľupčianskej doliny, jednej z najdlhších v Nízkych Tatrách, na lúčnatých svahoch v oblasti ústia niekoľkých prítokov horného toku Ľupčianky v nadmorskej výške okolo 1 000 m, časť obce Partizánska Ľupča, 17 km južne od nej. Vznikala postupne ako banícka usadlosť od polovice 13. storočia v súvislosti s rozvíjajúcou sa ťažbou zlata z náplavov horských tokov pod severnými svahmi vrchov hlavného nízkotatranského chrbta: Latiborskej hole (1 648 m n. m.), Zámostskej hole (1 632 m n. m.) a Ďurkovej (1 751 m n. m.). Hlavnými miestnymi horninami, ktoré obsahujú rôzne významné rudné žily, je žula prašivského typu a žula ďumbierskeho typu, ktoré sa navzájom od seba líšia veľkosťou zŕn, chemizmom a farbou svojich zložiek. Ryžovanie zlata pozdĺž potokov z materiálu ich úzkych nív a terás postupne ustúpilo banskej ťažbe zo žíl v bočných dolinách (Viedenka, Močidlo a i.). Už v 16. storočí tu bol známy aj výskyt antimonitu. V polovici 19. storočia bola Magurka považovaná za najväčšie ložisko antimónu v Európe. Ročne sa tu vyťažilo 50 t antimónu, 20 kg zlata a 80 kg striebra. V roku 1920 dosahovala celková dĺžka štôlní takmer 13 km, z nich najdlhšou boli Kilian a Adolf (obe po 2,3 km), Leopold (1,7 km) a Russegger (1,5 km). V polovici 19. storočia, kedy tu žilo vyše 200 obyvateľov, bola Magurka istý čas samostatnou obcou. V roku 1912 bol dostavaný neogotický kostolík Ružencovej Panny Márie, pôvodne zasvätený svätému Klementovi, patrónovi baníkov. V jeho veži sa zachoval veľký rapkáč, ktorý – podobne ako z klopačiek v iných slovenských banských mestách – bolo počuť do širokého okolia, aby ním zvolávali baníkov do práce a ohlasovali jej koniec. Vyše 7 kg vážiaca hruda zlata, nájdená tu v roku 1917, je v múzeu v Budapešti. Postupne sa ťažba stávala nerentabilnou, bane sa v roku 1923 uzavreli a počet obyvateľov v osade začal pre jej odľahlosť ako aj drsné klimatické podmienky neustále klesať. Koncom 20. storočia sa začal vzmáhať turistický ruch a osada nadobudla rekreačný charakter. Dodnes sa v teréne v širokom okolí nachádzajú okrem banských háld, štôlní, odkopov a prieskumných rýh aj zberné jarky Magurského banského vodovodného systému, ktoré privádzali vodu k banskej technike. Časť z nich stále funguje a privádza vodu do osady. Geologickou zaujímavosťou územia je objav nového striebrosivého minerálu chovanit z roku 2009, pomenovaného podľa mineralóga profesora Martina Chovana z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý študoval práve antimónové mineralizácie v Západných Karpatoch.
Železné (aj Železnô). Maličká horská osada v lúčnatej kotlinke v závere doliny Veľkého Železného, ľavostranného prítoku Ľupčianky, v Nízkych Tatrách v nadmorskej výške okolo 990 m, časť obce Partizánska Ľupča, 15,5 km južne od nej. Vznikla ako horské klimatické kúpele okolo roku 1870 pri minerálnom prameni alkalicko-zemito-železitej kyselky s liečebnými účinkami pri poruchách zažívacieho ústrojenstva, ktorá dala osade meno. V roku 1920 tu založil lekár a spisovateľ Ivan Stodola detskú ozdravovňu, ktorá fungovala až do roku 2017. V súčasnosti sa areál rozvíja pre celoročnú rekreáciu verejnosti. Cez neďaleké horské sedlo Prievalec (1 100 m n. m.) vedie cestné spojenie (z Partizánskej Ľupče) do Liptovskej Lúžnej (8,5 km).
Národný park Nízke Tatry (NAPANT). Druhý najväčší národný park Slovenska s rozlohou (bez ochranného pásma) bezmála dosahujúcou rozlohu najväčšieho – Tatranského – národného parku. Bol vyhlásený v roku 1978 v dvoch izolovaných avšak na dvoch miestach sa stýkajúcich areáloch, a to v ústrednej časti a na severných rázsochách Ďumbierskych Tatier a najvýchodnejšej časti Starohorských vrchov (západná časť) a v ústrednej časti a na severných rázsochách Kráľovohoľských Tatier a malej okrajovej časti Slovenského raja (východná časť). Mohutná klenbohrásť Nízkych Tatier, pretiahnutá západo-východným smerom, dlhá vzdušnou čiarou 60 – 75 km, presahuje vo veľkej svojej časti hornú hranicu lesa (zníženú človekom) a Ďumbierom dosahuje nadmorskú výšku 2 046 m. Centrálnu a južnú časť tohto jadrového pohoria budujú prevažne kryštalické bridlice a granitoidné horniny a severné rázsochy ako aj Starohorské vrchy na území národného parku najmä vápence, dolomity, pieskovce, ílovité a piesčité bridlice. Na rozsiahlych vápencových územiach sa vyvinul kras – spomedzi dvanástich vyčlenených nízkotatranských krasových území sú azda najpopulárnejšími Kras Demänovskej doliny (s Demänovským jaskynným systémom, vyše 43 km dlhým), Kras Jánskej doliny (s najhlbšou jaskyňou na Slovensku – Systém Hipmanových jaskýň – s hĺbkou 499 m) či Ďumbiersky vysokohorský kras (s Jaskyňou mŕtvych netopierov, vyše 21 km dlhou). Asi 70 % územia parku zaberajú lesy, ktoré sú aktuálne postihnuté na mnohých miestach zvýšenou neplánovanou ťažbou spôsobenou rôznymi príčinami (vetrové či lykožrútové kalamity), vyplývajúcimi z narušenej ekologickej stability porastov ako dôsledku nepriaznivého stavu lesov (neprirodzená štruktúra, meniace sa prírodné podmienky, turizmus, chyby v obhospodarovaní). Najvyššie územia národného parku zaberajú okrem skalných vrcholov a chrbtov pred stáročiami odlesnené sekundárne lúky a pasienky (hole). Horskú flóru zastupujú napr. zvonček maličký, horec Clusiov, stokráska Micheliho, poniklec slovenský či metluška krivoľaká, z fauny tu žije o. i. medveď, rys, vlk, svišť i vysadený kamzík vrchovský tatranský, vzácny hrabáč tatranský a hrabáč snežný. Vtáky reprezentuje orol skalný, orol krikľavý, včelár obyčajný, hlucháň hôrny, tetrov hoľniak. Na území národného parku je viacero území európskeho významu a prekrýva ho chránené vtáčie územie Nízke Tatry (s výnimkou areálov lyžiarskych stredísk v masíve Chopku), ktoré sú súčasťou sústavy Natura 2000; v krasovej časti Demänovskej doliny je vyhlásená ramsarská lokalita Jaskyne Demänovskej doliny.
Názvy (obsah) informačných panelov
- Ryžoviská zlata (pozvanie na Magurku, náučný chodník Magurka, ryžoviská zlata na Magurke)
- Chata Magurka (mapa náučného chodníka, stručná história baníctva na Magurke)
- Stred obce (úprava rudy, obec, kostol)
- Bašovňa (bašovňa, magurský banský vodovod, štôlňa Russegger)
- Klinčok, Kilian štôlňa (Klinčok, Kilian štôlňa, magurská rudná žila)
- František štôlňa, lesné hospodárenie (lesný komposesorát Pozemkové spoločenstvo v Partizánskej Ľupči, vznik lesníctva na Slovensku)
- Leopold štôlňa (Kapustisko, geológia a ložiská v okolí Magurky
- Ritterstein štôlňa (Kapustisko-Močidlo)
- Národný park Nízke Tatry (NAPANT) (Národný park Nízke Tatry (NAPANT), Ďakujeme, že…)
- Striebornica (nerastné suroviny Nízkych Tatier, Striebornica)
- Viedenka (východná časť ložiska, ryžovanie zlata)