Kraj: | Banskobystrický |
Okres: | Zvolen |
Geomorfologická jednotka: | Kremnické vrchy |
Geologická jednotka: | sopečné pohorie |
Chránené územie: | národná prírodná rezervácia Boky |
Prístup: | bus Budča, rázcestie a pešo 1,3 km k západu po zelenej turistickej značke na rázcestie (s parkoviskom) Sietno |
Východisko: | Budča, turistické rázcestie Sietno (ústie doliny Veľký Sietenec) |
Trasa: | Budča, turistické rázcestie Sietno – Čertova skala – dolina Breznického potoka |
Dĺžka, prevýšenie: | 5,1 km, prevýšenie 350 m |
Čas prechodu: | 2,5 h |
Počet zastávok: | 13 |
Náročnosť: | stredne náročná trasa |
Zameranie chodníka: prírodovedné, ochranárske
Typ chodníka: samoobslužný, líniový, obojsmerný, peší, celoročný
Nadväznosť na turistickú značku: Trasa je v prvej polovici súbežná so zelenou turistickou značkou.
Rok otvorenia: 1978; ? výmena panelov, ? inovácia úvodného panelu (č. 1)
Aktuálny stav: Informačné panely sú v dobrom stave.
Textový sprievodca: Sprievodca po náučnom chodníku ŠPR Boky (1978)
Kontakt: ŠOP SR, Správa CHKO Poľana, ul. J. M. Hurbana 20, 960 01 Zvolen, tel. 045 / 5334 834
Poznámka: Z cieľa trasy je 1,4 km k žel. stanici Hronská Dúbrava, resp. 350 m k zastávke busu Hronská Dúbrava, garáž ŠL.
Upozornenie: Takmer celá trasa náučného chodníka prechádza územím s najvyšším stupňom ochrany prírody a krajiny, t. z. že pohyb mimo turistického chodníka je zakázaný.
Využiteľnosť pre školy
Náučný chodník je vhodný pre terénne vyučovanie.
Čo sa oplatí vidieť na trase náučného chodníka a v okolí
Budča. Obec západne od Zvolena na pravom brehu rieky Hron v najsevernejšej časti Pliešovskej kotliny a na juhovýchodnom úpätí Kremnických vrchov prevažne na riečnych terasách Hrona v oblasti ústia jeho prítokov Turová a Bieň. Prvá písomná zmienka je z roku 1225. Od 14. storočia obec patrila panstvu Dobrá Niva, v roku 1424 ju kráľ Žigmund daroval kráľovnej Barbore. V časoch tureckých nájazdov a vypaľovania a početných drancujúcich povstaní uhorskej šľachty existovala vyššie v horách osada tzv. Stará Budča (alebo Kopanice), kde sa dočasne obyvateľstvo skrývalo. V 18. storočí bola obec dostavníkovou stanicou na významnej spojnici Banskej Bystrice a Banskej Štiavnice. Z pôvodného gotického kostola zo 14. storočia sa zachovala len hrubá stavba svätyne s rebrovou klenbou a centrálnym svorníkom s reliéfom tváre Krista. K nej bola pristavaná kostolná loď a veža. V rokoch 1530 – 1709 s menšími prestávkami kostol využívali protestanti. Okrem opevneného rímskokatolíckeho kostola sv. Michala je stavebnou pamiatkou obce evanjelická zvonica (1939) a pamätník Slovenského národného povstania, do ktorého sa obyvateľstvo aktívne zapojilo včítane vtedajšieho riaditeľa a učiteľa miestnej školy Ľuda Zelienku (1917 – 1977), slovenského novinára, dramatika, publicistu, pedagóga, redaktora, prekladateľa, spisovateľa a ľudového rozprávača. Žiadne iné historické objekty sa nezachovali, keďže takmer celá obec pri požiari v roku 1900 zhorela do tla.
Národná prírodná rezervácia Boky. Chránené územie na strmom južne orientovanom okrajovom svahu Kremnických vrchov nad Hronom medzi Hronskou Breznicou a Budčou vyhlásená v roku 1964 na ochranu jednej z najsevernejších lokalít xerotermných rastlinných a živočíšnych druhov s výskytom skalných geomorfologických útvarov – kamenných morí a skalného hríbu Čertova skala –, ktoré sa tu formujú rozpadom hrubých epiklastických vulkanických brekcií s materiálom biotiticko-amfibolických andezitov. Územie zahŕňa rozsiahly komplex prevažne xerotermných spoločenstiev s mimoriadnou biodiverzitou, ktorého najhodnotnejšie lesné porasty majú charakter pôvodného prírodného lesa – pralesa – s dubmi až 300 a viacročnými a hrúbkou viacerých druhov stromov aj viac ako 300 cm. V pralesových častiach lesa prevláda dub zimný a dub cerový, buk lesný a hrab obyčajný v nich tvoria prímes. V biotopoch vyčnievajúcich výhrevných a výsušných skál pristupuje drieň obyčajný, vlhkejšie a chladnejšie stanovištia kamenných morí (balvanísk) porastá lipovo-javorový sutinový les. Evidovaných bolo viac ako 70 druhov hniezdičov. Bežné druhy fauny dopĺňa jazvec lesný, kuna hôrna, ale aj rys ostrovid a medveď hnedý. Rezervácia je zároveň rovnomenným územím európskeho významu (je súčasťou sústavy Natura 2000).
Čertova skala. Ojedinelý skalný útvar v strmom južne orientovanom okrajovom svahu Kremnických vrchov nad Hronom medzi Hronskou Breznicou a Budčou (uprostred národnej prírodnej rezervácie Boky, samostatné heslo vyššie). Predstavuje mohutný skalný hríb – vznikol selektívnym vyvetraním masívnej andezitovej vulkanickej bomby (hlava hríba) z komplexu ľahšie zvetrávateľných vulkanických aglomerátov a brekcií (tvoria nohu hríba). Balvan (s objemom zhruba 6,5 m³ a hmotnosťou 17 t) je na ploche asi 58 × 38 cm s podkladom pevne spojený 2 cm hrubou vrstvičkou vulkanického tufu, a preto nejde o kývavec (čo neznamená, že je nemožná jeho deštrukcia!).
Ján Futák (1914 – 1980). Významný slovenský botanik a fytogeograf, ochranca prírody a katolícky kňaz, rodák z obce Turová neďaleko Budče. Po krátkom pôsobení ako katolícky kaplán (1937 – 1940) sa celý život venoval botanike. Bol hlavným koordinátorom prvého geobotanického mapovania Slovenska, spoluzakladateľom Slovenskej botanickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied, ktorej bol v rokoch 1959 – 1969 predsedom. Položil základy vedeckého riadenia ochrany prírody na Slovensku, podieľal sa na vzniku siete chránených území, prispel k zriadeniu Tatranského národného parku. Študoval aj teplo- a suchomilnú vegetáciu na území Kremnických vrchov a Štiavnických vrchov, čo viedlo k botanickému poznaniu významu územia národnej prírodnej rezervácie Boky.
Kremnické vrchy. Pohorie na strednom Slovensku zhruba medzi Hornou Štubňou, Novou Lehotou, Žiarom nad Hronom, Budčou a Králikmi na severnom okraji vulkanitmi budovaného Slovenského stredohoria, v rámci ktorých susedí na západe s Vtáčnikom, na juhu Žiarskou kotlinou, Štiavnickými vrchmi, Pliešovskou kotlinou a Javorím a na východe so Zvolenskou kotlinou. Od severu hraničí s celkami Fatransko-tatranskej oblasti: Starohorskými vrchmi, Veľkou Fatrou, Turčianskou kotlinou, Žiarom a Hornonitrianskou kotlinou. Geologické podložie tvoria prevažne neogénne andezity lávových prúdov a ich pyroklastiká a epiklastické brekcie a konglomeráty, v južnej časti aj ryolity (oblasť Starej Kremničky) či neogénne fluviálne štrky a piesčité štrky s preplástkami ílov (okolo Pitelovej) a pleistocénne fluviálne terasové štrkopiesky (Šibeničný vrch). Reliéf je vrchovinový a hornatinový s hlbokými dolinami so strmými až skalnatými svahmi, lokálne v najvyšších častiach (okolo Kunešova, na severe Flochová 1 318 m n. m., východne od Kremnice Kremnický štít 1 008 m n. m.) plochejší s charakterom pahorkatiny. Neogénna vulkanická aktivita a neskoršie tektonické pohyby podmienili výskyt významných rudných ložísk (drahých kovov, ortuti a i., Kremnické Bane, Malachov) a zdrojov rôznych surovín (keramické materiály, stavebný kameň). Geologická stavba je tiež príčinou hojných zosuvov. V pohorí pramenia významné vodné toky povodia Váhu a najmä Hrona, napr. Turiec, Kremnický potok, Tajovský potok. Z veľkej časti je pokryté nepôvodnými lesmi. V jeho vnútri leží okrem banského mesta Kremnice okolo dvadsať obcí, v ich okolí sú často rozľahlé lúky a pasienky. Pohorie stredom pretína železničná trať Zvolen – Kremnica – Diviaky.
Obsah informačných panelov
-
Náučný chodník Boky
-
Zvláštnosti rezervácie Boky
-
Kamenné moria
- Rozpad kmeňov spadnutých stromov
- Skupiny lesných typov. Porast duba cerového
- Živočíchy
- Kukučka vencová
- Skalný hríb Čertova skala
- Rastliny skalnatých lokalít
- Drieňové dúbravy
- Zver
- Funkcie lesa
- Info o najbližšej verejnej doprave (v Hronskej Dúbrave)
Informačné panely v teréne nie sú označené názvom náučného chodníka ani nemajú vlastné názvy.