Kraj: | Prešovský |
Okres: | Poprad |
Geomorfologická jednotka: | Tatranské podhorie |
Geologická jednotka: | kvartérne glacigénne sedimenty |
Chránené územie: | Tatranský národný park |
Prístup: | TEŽ / vlak Tatranská Lomnica / bus Vysoké Tatry, Tatranská Lomnica, aut. st. a pešo 550 m severozápadným smerom k hotelu Slovan |
Východisko: | Vysoké Tatry, Tatranská Lomnica, hotel Slovan |
Trasa: | Vysoké Tatry, Tatranská Lomnica, hotel Slovan, v areáli parku |
Dĺžka, prevýšenie: | 0,2 km, prevýšenie 5 m |
Čas prechodu: | 0,5 h |
Počet zastávok: | 15 |
Náročnosť: | nenáročná trasa |
Zameranie chodníka: prírodovedné, ornitologické
Typ chodníka: samoobslužný, prípadne so sprievodcom, okružný (ide o zastávky rozptýlené v neveľkom parku), obojsmerný, peší, celoročný
Nadväznosť na turistickú značku: Neďaleko vedie modrá turistická značka.
Rok otvorenia: 2013
Aktuálny stav: Informačné panely sú v dobrom stave.
Textový sprievodca: nie je, existuje ale stránka Spevavce tatranské
Kontakt: Hotel Slovan, Tatranská Lomnica 46, 059 60 Vysoké Tatry
Poznámka: Náučný chodník je súčasťou náučno-zábavného projektu hotela Slovan v Tatranskej Lomnici o operencoch žijúcich v Tatrách s názvom Spevavce tatranské, na ktorého stránke spevace.sk možno spoznávať tatranské vtáctvo i po hlase.
Využiteľnosť pre školy
Náučný chodník je vhodný pre terénne vyučovanie, a to na poznávanie najviac rozšírených tatranských drevín a spevavcov. Lektor alebo animátor na požiadanie (kontakt vyššie).
Čo sa oplatí vidieť na trase náučného chodníka a v okolí
Tatranská Lomnica. Jedna z troch častí (katastrálnych území) mesta Vysoké Tatry a zároveň jedna z jej osád. Leží na styku Tatranského podhoria a Popradskej kotliny severne od Popradu. Je významným turisticko-rekreačným strediskom pri Ceste slobody a východiskom do centrálnej a východnej časti Vysokých Tatier. Na úpätí Lomnického štítu ju v roku 1892 v chotári Veľkej Lomnice založil uhorský lesný erár ako prvé štátne klimatické miesto vo Vysokých Tatrách. Prvé väčšie budovy vyrástli v roku 1893 – terajší hotel Lomnica – a v roku 1905 – Grandhotel Praha. V medzivojnovom období pribudli početné moderné penzióny. Najväčší z nich, hotel Morava, v roku 1933 postavila Moravská zemská poisťovňa v Brne podľa projektu architekta Bohuslava Fuchsa. Atrakciou osady sa koncom 30. rokov 20. storočia stala visutá lanovka na Lomnický štít naprojektovaná Dušanom S. Jurkovičom. Vo svojej dobe predstavovala svetový unikát – držala niekoľko svetových rekordov. Jej výstavba umožnila aj výstavbu astronomických a meteorologických pracovísk pri Skalnatom plese a na Lomnickom štíte (1943), z ktorých sa vyvinul Astronomický ústav SAV. V 60. a 70. rokoch 20. storočia bola Tatranská Lomnica hlavným centrom odborárskej rekreácie na Slovensku. Nachádza sa tu neskorogotický evanjelický kostol z roku 1902 a tudorovský Széchenyiho letohrádok z roku 1913 známy ako „staré múzeum“ (v rokoch 1959 – 1968 bolo v ňom múzeum TANAPu). Osada je sídlom Štátnych lesov TANAPu. Ich výskumná stanica a múzeum sú umiestnené od roku 1968 v budove, za ktorú získal architekt Pavol Merjavý Cenu Dušana Jurkoviča. Múzeum je celoročne prístupné. Za budovou výskumnej stanice a múzea sa rozkladá sezónne prístupná (cca máj až september) botanická záhrada – Expozícia tatranskej prírody.
Park pri hoteli Slovan v Tatranskej Lomnici. Kultivovaný les s typickými tatranskými rastlinnými druhmi, asi 650 m severozápadne od stanice TEŽ v Tatranskej Lomnici. Dominantou parku je skupinka mohutných smrekov, ktoré dopĺňa porast kosodreviny (borovica horská, Pinus mugo). V časti parku sa nachádza ukážková výsadba jedlých druhov horských rastlín, ako sú čučoriedka (brusnica čučoriedková, Vaccinium myrtillus), brusnica (b. obyčajná, Vaccinium vitis-idaea) a arónia (a. čiernoplodá, Aronia melanocarpa). Zaujímavé je spojenie vysokej brezy s viacerými ihličnanmi v centre parku, ktoré sa stalo miestom pre skrýšu geocache. Na breze sa nachádza takmer desiatka hniezd viacerých vtáčích druhov, najčastejším druhom je drozd plavý (Turdus philomelos). Hotel Slovan i s parkom bol daný do užívania v roku 1970. V roku 2010 bol hotel nadstavaný a komplexne zrekonštruovaný a park zrevitalizovaný. V roku 2013 zriadili v parku dobrovoľníci z hotela Slovan v spolupráci so Štátnymi lesmi TANAPu v rámci projektu Spevavce tatranské náučný chodník. Jeho súčasťou je i oddychová zóna s dreveným lavičkami a viacero vtáčích búdok. Projekt má svoju webstránku, obsahujúcu o. i. zaujímavostí i hlasy vtákov. Park s náučným chodníkom je voľne prístupný.
Tatranské podhorie. Jeden z troch geomorfologických podcelkov Podtatranskej kotliny, lemujúci západnú polovicu južného úpätia Západných Tatier a celé južné a juhovýchodné úpätie Vysokých Tatier. Ide o hladko modelové výškovo rozčlenené pretiahle územie vo výškach 900 – 1 450 m n. m. zhruba medzi ústím Račkovej doliny a Tatranskými Matliarmi budované balvanitým materiálom (čelných a čelno-bočných) morén ľadovcov, ktoré počas pleistocénu v časoch maximálnych zaľadnení vytekali z tatranských dolín do ich predpolia – dnešných kotlín, Liptovskej a Popradskej. Tieto naň pod miestami strmými okrajovými svahmi nadväzujú a spoločne tvoria Podtatranskú kotlinu.
Popradská kotlina. Jeden z troch geomorfologických podcelkov Podtatranskej kotliny, vyhraničený zhruba medzi Štrbským sedlom, Šuňavou, Hôrkou, Kežmarkom, Podolíncom, Lendakom a osadami mesta Vysoké Tatry. Na severozápade susedí s Tatranským podhorím, Liptovskou kotlinou (s nimi tvorí Podtatranskú kotlinu), na juhu s Kozími chrbtami, východe Levočskými vrchmi a severe Spišskou Magurou. Predstavuje mohutnú tektonickú depresiu ležiacu v zrážkovom tieni Tatier vo výškach zhruba 590 – 900 m n. m. Je vyplnená mohutnými kvartérnymi glacifluviálnymi sedimentmi vo forme terasovaných kužeľov pod vysokotatranským úpätím (štrky, štrkopiesky, balvany) a terasovými a nivnými sedimentmi riek a potokov (hliny, štrkopiesky), prikrývajúcimi podložné paleogénne horniny (flyš: pieskovce a ílovce). Tieto miestami výraznejšie vystupujú nad zvlnený reliéf s dlhými plochými chrbtami až plošinami ako vyššie pahorky. V oblasti niektorých zlomov sa vyskytujú travertíny (Gánovce).
Tatranský národný park (TANAP). Najstarší a najrozľahlejší národný park na Slovensku, vyhlásený v roku 1948, na poľskej strane Tatier o šesť rokov neskôr. Dnes zahŕňa územie Západných Tatier, Vysokých Tatier ako aj Belianskych Tatier. Tieto pohoria majú vysokohorský (alpský) charakter, v časti Vysoké Tatry 30 štítov a veží presahuje výšku 2 500 m n. m., je medzi nimi aj najvyšší vrch Tatier, Slovenska a Karpát, Gerlachovský štít (2 655 m n. m.). Ich reliéf formovali horské ľadovce, ktorých pozostatkom je množstvo jazier – plies. Oficiálnym symbolom TANAPu je endemit kamzík vrchovský tatranský. Typickými sú aj plesnivec alpínsky, kosodrevina či orol skalný a svišť. Mimoriadnou udalosťou na území TANAPu bola vetrová kalamita, ktorá 19. novembra 2004 postihla južné svahy Vysokých Tatier, najmä však Tatranského podhoria a priľahlej časti Podtatranskej kotliny medzi Podbanským a Tatranskou Kotlinou (30 km) a nadlho zmenila charakter postihnutého územia. Atraktivita prírodných krás udržuje trvale vysokú návštevnosť parku. Na jeho území je okolo 600 km turistických chodníkov a 16 značených cyklistických chodníkov. Správa TANAPu sídli vo Svite, pracovisko má aj v Liptovskom Mikuláši. TANAP včítane jeho ochranného pásma prekrýva bilaterálna Biosférická rezervácia Tatry, do svetovej siete UNESCO zapísaná v roku 1993, viaceré územia európskeho významu (napr. Tatry, Poš, Machy) a chránené vtáčie územie Tatry (obe posledné kategórie sú súčasťou sústavy Natura 2000).
Názvy informačných panelov
- Náučný chodník Spevavce tatranské
- Brhlík lesný (Sitta europaea)
- Červienka obyčajná (Erithacus rubecula)
- Drozd čierny (Turdus merula)
- Drozd čvíkota (Turdus pilaris)
- Hýľ obyčajný (Pyrrhula pyrrhula)
- Krivonos smrekový (Loxia curvirostra)
- Krkavec čierny (Corvus corax)
- Pinka obyčajná (Fringilla coelebs)
- Sojka škriekavá (Garrulus glandarius)
- Stehlík pestrý (Carduelis carduelis)
- Sýkorka belasá (Cyanistes caeuruleus)
- Sýkorka bielolíca (Pajus major)
- Sýkorka chochlatá (Lophophanes cristatus)
- Trasochvost biely (Motacilla alba)
- Žltochvost domový (Phoenicurus ochruros)