Kraj: | Bratislavský |
Okres: | Bratislava I |
Geomorfologická jednotka: | Malé Karpaty |
Geologická jednotka: | jadrové pohorie |
Chránené územie: | žiadne |
Prístup: | bus MHD Bratislava, Chatam Sófer (č. 31, 39) |
Východisko: | Bratislava-Staré Mesto, Žižkova ulica × Messerschmidtovo námestie |
Trasa: | Bratislava-Staré Mesto, Žižkova ulica × Messerschmidtovo námestie (Zuckermandel), Skalný nos – betónová galéria pod svahom Hradného vrchu |
Dĺžka, prevýšenie: | 250 m, prevýšenie 10 m |
Čas prechodu: | 0,5 h |
Počet zastávok: | 6 |
Náročnosť: | nenáročná trasa |
Zameranie chodníka: prírodovedné, kultúrno-historické
Typ chodníka: samoobslužný, líniový, obojsmerný, peší, celoročný
Nadväznosť na turistickú značku: nie je
Rok otvorenia: 2017
Aktuálny stav: Informačné panely sú v dobrom stave (2020).
Textový sprievodca: nie je
Kontakt: Danube Facility Services, s. r. o., River park, Dvořákovo nábrežie 10, 811 02 Bratislava, tel. 02 / 5941 8657; Recepcia Zuckermandel, Administratívna budova CA, Žižkova ul., 811 02 Bratislava, tel. 02 / 3235 4282
Poznámka: Náučný chodník nie je v teréne ani na paneloch nijako pomenovaný. Chodník vedie aj po mnohých schodoch.
Využiteľnosť pre školy
Náučný chodník je vhodný pre terénne vyučovanie najmä ako geovedne a krajinársky zaujímavá a ľahko dostupná lokalita. Odporúčame spojiť s návštevou expozícií Slovenského národného múzea v susedstve.
Čo sa oplatí vidieť na trase náučného chodníka a v okolí
Zuckermandel. Polyfunkčný developerský projekt so siedmimi budovami a námestím v historickom jadre Bratislavy medzi nábrežím Dunaja a skalným svahom Vodného, resp. Hradného vrchu, na ktorom stojí budova Národnej rady Slovenskej republiky a Bratislavský hrad, realizovaný zhruba po roku 2010 na území bývalej rovnomennej osady povyše dnešného Mostu SNP. Táto, ako aj východnejšie ležiaca osada Vydrica, bola v stredoveku súčasťou samostatného sídla Podhradie, rozkladajúceho sa v celom okolí hradu. V roku 1848 sa Podhradie stalo súčasťou mesta. Dovtedy hlavným zamestnaním obyvateľov Zuckermandla i Vydrice, osídlených pozdĺž dnešnej Žižkovej ulice, bolo lodníctvo, rybárstvo a remeslá. V polovici 20. storočia bola zástavba takmer celá zničená pre výstavbu dopravnej infraštruktúry, rozvíjajúcej sa západnej časti mesta, v stiesnených pomeroch pozdĺž Dunaja a hradného vrchu (nábrežie, Most SNP). Územie sa rozkladá na kontakte najjužnejšieho okraja Malých Karpát a severozápadneho okraja Podunajskej roviny. Juhozápadný tektonicky (zlomami) ohraničený malokarpatský výbežok do fluviálnej podunajskej krajiny buduje najmä drobnozrnný muskoviticko-biotitický granodiorit bratislavského masívu s mnohými pegmatitovými a aplitovými žilami a hustou sieťou puklín. Vodný vrch (alebo hradný vrch) z juhu – od Dunaja – lemujú asi 70 m vysoké strmé svahy s hojnými výstupmi pevného alebo rozpukaného skalného podložia porasteného náletovou krovitou alebo stromovou vegetáciou. Tieto svahy formoval pôvodne najmä Dunaj svojou eróziou, avšak v stredoveku hlavným činiteľom sa stal človek, a to ťažbou dobre dostupnej horniny v kameňolomoch v dĺžke až 800 m (s drobnými prerušeniami). Zvyškom po takejto ťažbe je niekoľkometrový skalný výbežok zo svahu – Skalný nos –, ktorý developer účinne využil pri tvorbe verejného priestranstva – námestia s promenádou. Od svahu izolovaná skala zároveň predstavuje významnú botanickú lokalitu – ide o locus classicus, miesto prvého opisu, skalničníka guľkovitého (Jovibarba globifera) ako aj miesto posledného výskytu jeho poddruhu Jovibarba globifera subsp. hirta v Bratislave. Na blízkom námestí stojí niekoľko replík charakterových hláv nemecko-rakúskeho sochára Franza Xavera Messerschmidta, ktorý prežil posledných šesť rokov svojho života koncom 18. storočia práve v pôvodnom Podhradí, kde vytvoril svetoznámu sériu viacerých desiatok charakterových hláv.
Bratislavský tunel. Električkový tunel prebiehajúci SV-JZ smerom pod Bratislavským hradom v historickom jadre Bratislavy. Bol vybudovaný ako cestný v tektonicky rozpukaných granodioritoch bratislavského masívu, budujúceho južnú časť Malých Karpát, v rokoch 1943 – 1949. Za druhej svetovej vojny rozostavaný tunel slúžil ako protiletecký úkryt pre obyvateľstvo (počas bombardovania rafinérie Apollo v júni 1944 a pri oslobodzovaní mesta v apríli 1945). Po dokončení slúžil dvojpruhovou cestou automobilom a po roku 1952 aj autobusom mestskej hromadnej dopravy a obojstrannými 2,5 m širokými chodníkmi chodcom. Zhruba zo stredu tunela bola vybudovaná odbočujúca úniková chodba, 134 m dlhá, vedúca na Palisády s dosiaľ zachovaným východom poniže hradu. Druhá, kratšia, bližšie k mestu, viedla na opačnú stranu na východný svah Hradného vrchu (jej východ je zavalený). Táto chodba bola prepojená so samostatným protileteckým krytom vo forme rúry podobnej tunelu, ktorý bol spojený chodbou s tunelom a samostatnou štôlňou s hradom. Časom pre rastúci objem dopravy (exhaláty) a nedostatočnú ventiláciu ako aj osvetlenie chodci tunel prestávali využívať. V rokoch 1981 – 1983 ho prestavali na električkový, čím sa zvýšila kapacita dopravného spojenia centra mesta a nových sídlisk v západnej časti mesta. V roku 2000 bola časť električkovej trate pred západným portálom preložená z dôvodu výstavby pamätníka židovského rabína Chatama Sofera (viac v samostatnom hesle). V rokoch 2009 – 2010 bol tunel generálne zrekonštruovaný. Pre pretrvávajúce presakovanie vody, unikajúcej z vodovodného potrubia, musel byť v rokoch 2012 – 2013 opäť uzavretý a sanovaný. Tunelová rúra je dlhá 792 m a takmer úplne priama, od západu na východ stúpa, len ku koncu smerom k mestu klesá, avšak o 18 m menej. Má parabolický prierez, jej šírka je 11 m a výška 6 m. Rúra i oba portály sú obložené ryolitovými kvádrami z kameňolomu na okraji Štiavnických vrchov pri Hliníku nad Hronom.
Pamätník Chatama Sofera. Pietny areál v historickom jadre Bratislavy pri západnom portále Bratislavského tunela pri nábreží Dunaja na mieste v podzemí uchovaného zvyšku významného židovského cintorína používaného od 17. storočia do roku 1847 a udržiavaného do roku 1943, kedy bol pre stavbu tunela pod Bratislavským hradom a reguláciu dunajského nábrežia likvidovaný. Vtedy ostatky z väčšiny hrobov preniesli na neďaleký cintorín a ponechanú skupinku hrobov bratislavských učencov okolo hrobu Chatama Sofera na pôvodnom mieste prekryli betónovým stropom. Chatam Sofer, vlastným menom Moše Schreiber (Frankfurt nad Mohanom 1762 – Bratislava 1839), bol významným ortodoxným rabínom a učencom. Pôsobil v Strážnici, Prostějove, Mattersdorfe (dnes Burgenland) a od roku 1806 bol 33 rokov hlavným rabínom bratislavskej židovskej obce. Viedol bratislavskú ješivu, ktorá bola považovaná v jeho dobe za jedno z najdôležitejších centier tradičného židovského vzdelania v Európe – v čase rozkvetu mala 400 študentov a bola najväčšou od babylonských čias. Podzemné „mauzóleum Chatama Sofera“ navštevovali ortodoxní židovskí pútnici z celého sveta nepretržite i počas socializmu. V roku 1982 nad ním postavili električkovú trať, ktorú v súvislosti s prestavbou areálu podľa návrhu arch. Martina Kvasnicu v rokoch 2000 – 2002 odsunuli. V podzemnom priestore pamätníka s hrobmi učencov stropom z povrchu prenikajú sklenené platne symbolizujúce stratené náhrobky bývalého cintorína. Návšteva možná po dohode. Nutný je dôstojný odev, u mužov sa vyžaduje pokrývka hlavy (čiapka alebo klobúk), krátke nohavice sú nevhodné, ženy musia mať dlhú sukňu alebo nohavice a zakryté ramená.
Chránený areál Pečniansky les. Rozsiahle chránené územie v Podunajskej rovine na pravej strane Dunaja od slovensko-rakúskej štátnej hranice, z juhu vymedzená protipovodňovou hrádzou a prípojkou diaľnice D1 na D2 povyše Mosta SNP vyhlásené v roku 2012 na ochranu biotopov európskeho významu: Vŕbovotopoľové nížinné lužné lesy (91E0), Dubovo-brestovo-jaseňové nížinné lužné lesy (91F0), Prirodzené eutrofné a mezotrofné stojaté vody s vegetáciou plávajúcich a ponorených cievnatých rastlín typu Magnopotamion alebo Hydrocharition (3150), druhov európskeho významu najmä bobra vodného (Castor fiber) a viacerých druhov netopierov (Chiroptera) a druhov národného významu. Areál je zároveň územím európskeho významu Bratislavské luhy (súčasť sústavy Natura 2000).
Malé Karpaty. Jadrové pohorie na juhozápadnom Slovensku medzi Devínom a Novým Mestom nad Váhom pretiahleho pôdorysu v smere juhozápad-severovýchod cca 90 km dlhé a max. 15 km široké. Predstavuje hrásť, väčšinou náhle sa dvíhajúcu z oboch susediacich nížin – Podunajskej a Borskej. Na niekoľkých miestach je rozčlenená priečnymi zníženinami na tektonických líniách (zlomoch) a/alebo styku geologických jednotiek, pričom na tieto lokálne priečne prerušenia ústredného chrbta pohoria poukazujú dopravné komunikácie miestami i s vnútrohorskými sídlami, napr. Devínska brána, Lamačská brána, sedlá Baba a Biela hora, obce Borinka, Buková, Prašník. V južnej zhruba tretine pohoria dominuje na povrch vystupujúce jadro, t. j. granitoidy a kryštalické bridlice (žuly, fylity, svory, amfibolity) s – pre túto časť pohoria typickými – rozsiahlymi rozvodnými plošinami s mocnými povrchovými vrstvami zvetralých granitov a bezodtokými, v časti roka zamočiarenými, depresiami na nich, tvrdošovými vyvýšeninami (na amfibolitoch či kremencoch) a strmými okrajovými svahmi s lokálnymi sprašovými návejmi a vejármi hlbokých úvozov nad obcami. Zvyšnú časť pohoria s obalovou a príkrovovou stavbou budujú rôzne druhy najmä vápencov, dolomitov, kremencov s kvestovým reliéfom najvyšších masívov so skalnými hrebeňmi – s kulminujúcim vrchom Záruby (768 m n. m.) nad Smolenicami –, ale aj zarovnanými povrchmi na dolomitoch Brezovských Karpát a Čachtických Karpát. Nachádza sa tu osem krasových oblastí s približne 300 jaskyňami, z ktorých je jediná sprístupnená so sprievodcom (Driny) a dve neveľké (Deravá skala a Veľká pec) sú verejnosti voľne prístupné. Podstatnú časť pohoria pokrývajú listnaté lesy predovšetkým s bukom, dubom či hrabom.
Názvy informačných panelov
- Skalný nos a jeho význam pre botaniku. Informácie o druhu skalničník guľkovitý srstnatý
- Geomorfologické a geologické charakteristiky lokality hradného brala
- Flóra hradného brala
- Fauna hradného brala
- Pohľad do minulosti Zuckermandla
- Archeologický prieskum Zuckermandla
Panely nie sú označené žiadnym názvom náučného chodníka ani nie sú číslované. Texty sú okrem slovenského aj v anglickom jazyku.