Kysuce a Orava včítane Chočských vrchovŽilinský krajhistorickýprírodovednýpešítrasa líniovávhodný pre bicyklevhodný pre školy

 

Kraj: Žilinský
Okres: Čadca
Geomorfologické jednotky: Turzovská vrchovina a Moravsko-sliezske Beskydy
Geologická jednotka: flyšové pásmo
Chránené územia: Chránená krajinná oblasť Kysuce
Prístup: bus a vlak Staškov a pešo 400 m smerom k obecnému úradu
Východisko: centrum obce Staškov
Trasa: Staškov, obecný úrad – rodný dom Jozefa Kronera – Vrchmosty (604 m n. m.) – osada Jelitov (bus zastávka Staškov, Jelitov, Čečotka) – turistické rázcestie Muřinkový vrch, kaple (840 m n. m.)
Dĺžka, prevýšenie: 15,5 km, prevýšenie 710 m
Čas prechodu: 5 h
Počet zastávok: 9
Náročnosť: náročná trasa

Zameranie chodníka: prírodovedné, historické

Typ chodníka: samoobslužný, líniový, obojsmerný, peší, celoročný

Nadväznosť na turistickú značku: Trasa je čiastočne (medzi osadami Jelitov a Školníkovci) súbežná s červenou turistickou značkou.

Rok otvorenia: 2014

Aktuálny stav: Informačné panely sú v dobrom stave.

Textový sprievodca: nie je

Kontakt: Obecný úrad Staškov, ul. Jozefa Kronera 588, 023 53  Staškov, tel. 041 / 4302 723

Poznámky: (1) Úplný názov náučného chodníka podľa informačných panelov je Turistický náučný chodník Jozefa Kronera medzi obcami Staškov a Horní Lomná. Z praktických dôvodov ho tu uvádzame pod skráteným názvom. (2) Náučný chodník je možné rozdeliť na dve etapy, resp. skrátiť – prvá časť po osadu Jelitov (bus zastávka Staškov, Jelitov, Čečotka) má 8,8 km a prevýšenie 370 m.

 

Využiteľnosť pre školy

Náučný chodník (skrátený variant) je vhodný pre terénne vyučovanie. Odporúčame návštevu rodného domu Jozefa Kronera (zastávka 3), prípadne aj Chodník Jozefa Kronera.

 

Čo sa oplatí vidieť na trase náučného chodníka a v okolí

Staškov. Obec na Horných Kysuciach osídlená až počas kopaničiarskej kolonizácie v polovici 17 storočia. Preteká ňou rieka Kysuca. Dominantou obce je Farský kostol zasvätený Navštíveniu Alžbety. Je to neogotická stavba z roku 1876. Uprostred oltára je obraz od slovenského maliara Jozefa Božetecha Klemensa z roku 1875. Veriacich, ale i pútnikov  z bližšieho a vzdialenejšieho okolia láka každoročná púť na sviatok sv. Anny ku kaplnke Svätého Kríža v miestnej časti Jelitov. Pred kostolom sa nachádza unikátne bronzové súsošie Jána Pavla II. a Matky Terezy. Súsošie je vyhotovené v mierne nadživotnej veľkosti a obklopuje ho park rovnomenného názvu.

Rodný dom Jozefa Kronera. Domček, v ktorom sa v roku 1924 narodil významný slovenský herec sa nachádza v obci Staškov pri železnici. Bol zrekonštruovaný a je v ňom zriadené múzeum. Dostať sa k domčeku je bohužiaľ možné iba cez železničné koľaje, ŽSR v tejto veci správcom domčeka zatiaľ nechcú vyhovieť. V súčasnosti je rodný dom Jozefa Kronera pod správou Centra voľného času v Staškove. Múzeum je prístupné každý deň. Poobede je tu stála služba (cez týždeň od 15.00 – 17.00 hod., cez víkend od 13.00 – 17.00 hod.). Doobeda je dobré sa objednať telefonicky (+421 944 027 720.). Interiér je skromne zariadený. Dominuje mu v strede stôl, hercovo kreslo a vitrína, v ktorej je množstvo predmetov zo života umelca, napr. osobné listy, rôzne ocenenia, rybárske čižmy, okuliare, šálka, dokonca aj soška Oscara za film Obchod na Korze, v ktorom Jozef Kroner stvárnil hlavnú postavu.

Futbalový turnaj o Kronerov pohár. Športová udalosť na počesť rodáka Jozefa Kronera za účasti jeho dcéry a synovca, takisto hercov Zuzany a Jána Kronerových, sa koná každoročne v júli. Celodenný turnaj je  spojený s ľudovými atrakciami.

Muřinkový vrch (978 m n. m.). Vrch severne od Staškova porastený smrekovým lesom v hraničnom chrbte Moravsko-sliezskych Beskýd, ktorý tvorí hlavné európske rozvodie medzi Dunajom a Odrou. Východne od vrcholu v sedle stojí kamenná kaplnka z roku 1810. Sedlo je križovatkou turistických trás – vedú sem značené trasy z českej strany z Horní Lomné a po hraničnom chrbte (Stezka Českem) a zo slovenskej strany náučný chodník zo Staškova.

Turzovská vrchovina.

Moravsko-sliezske Beskydy.

 

Názvy informačných panelov

  1. Obec Staškov, úvodný panel
  2. Pri ihrisku
  3. Kronerov dom
  4. Bunkre z II. svet. Vojny
  5. Na Michalke
  6. U Mravcov
  7. Kaplnka v Jelitove
  8. Za Bahanou
  9. Na Zimnej vode

 

    

Exportovať do PDF