Kraj: | Trenčiansky |
Okres: | Považská Bystrica |
Geomorfologická jednotka: | Súľovské vrchy |
Geologická jednotka: | vnútrokarpatský paleogén |
Chránené územie: | Chránená krajinná oblasť Strážovské vrchy |
Prístup: | bus Bodiná |
Východisko: | Bodiná, centrum |
Trasa: | 1. modrá trasa – zdravotný okruh: Bodiná, centrum – popod Vysoký vrch – Bodiná, centrum
2. červená trasa: Bodiná, centrum – Vysoký vrch (766 m n. m.) – Bodiná, centrum |
Dĺžka, prevýšenie: | 1. trasa – 4 km; 2. trasa – 6 km (včítane 1. trasy) s prevýšením aspoň 370 m |
Čas prechodu: | 2 – 3 h |
Počet zastávok: | 1. trasa – 8; 2. trasa – 3 |
Náročnosť: | nenáročná a stredne náročná trasa |
Zameranie chodníka: prírodovedné, lesnícke, historické, náboženské
Typ chodníka: samoobslužný, okružný, obojsmerný, peší (pozri poznámku nižšie), celoročný
Nadväznosť na turistickú značku: Trasa je v prvej časti čiastočne súbežná s modrou turistickou značkou.
Rok otvorenia: 2011
Aktuálny stav: Informačné panely v teréne žiadne nie sú, chodník je dobre značený (2022).
Textový sprievodca: nie je; na stránke miestneho turistického klubu KST Horec Bodiná sú voľne dostupné obrázky informačných panelov > .PDF
Kontakt: Obecný úrad Bodiná, Bodiná 102, 018 15 Prečín, tel. 042 / 4398 035
Poznámka: Kratšia (4 km trasa, modrá) je vhodná aj pre bicykle.
Využiteľnosť pre školy
Náučný chodník je vhodný pre terénne vyučovanie.
Čo sa oplatí vidieť na trase náučného chodníka a v okolí
Bodiná. Obec západne od Rajca v strede vnútrohorskej Súľovskej kotliny v Súľovských vrchoch pozdĺž Bodianky. Bola založená začiatkom 14. storočia na zákupnom práve, prvá zmienka je z roku 1345. Od vzniku bola vo vlastníctve zemianskych rodín, iba v roku 1471 bola prechodne v majetku hradného panstva Považská Bystrica. V okolí obce boli počas Slovenského národného povstania tuhé boje. V obci je renesančný rímskokatolícky kostol Narodenia Panny Márie Kráľovnej anjelov z roku 1668 postavený na starších základoch, v polovici 18. storočia zbarokizovaný (národná kultúrna pamiatka). Zvláštnou pamiatkou sú znaky vyryté do skál neďaleko obce (samostatné heslo).
Znaky na skalách pri Bodinej. Na juhozápadnom úpätí vŕšku Mazáková (595 m n. m.) severozápadne od Bodinej sa nachádzajú nápisy vytesané do skál dosiaľ neobjasneného pôvodu. Majú charakter znakov veľkosti 10 – 15 cm s hĺbkou ryhy 1 – 2 cm. Objavil ich v 19. storočí slovenský publicista, archivár, múzejník a pracovník Matice slovenskej Pavol Križko. Považoval ich za slovanské písmo, aj keď väčšinu z nich predstavujú jednoduché alebo lomené kríže. Zaoberal sa nimi aj Vojtech Bukovinský, ktorý ich považoval za runové písmo a na ich základe hľadal tzv. míľniky Jantárovej cesty. Znakom z Bodinej sa venoval aj Antonín Horák (O Slovanech trochu jinak, 1991), ktorý ich považuje za symboly o ľudských obetiach, ktoré sa tu údajne vykonávali. Podľa jedného znaku na nízkom kameni, ktorý je napísaný azbukou aj latinkou a znie „Regina coeli laetare“ – Kráľovnú nebies chválime –, sa predpokladá, že aj ostatné znaky nebudú až také staré a mohli byť určitou formou prejavu náboženského cítenia alebo priestorom, kde sa mohli konať neznáme kultové obrady. Podobné znaky sa nachádzajú na hlinených tabuľkách z Kréty.
Chránená krajinná oblasť (CHKO) Strážovské vrchy. Veľkoplošné chránené územie na severozápade Slovenska s členitým areálom zhruba medzi Hričovským Podhradím, Dolnou Porubou a Čavojom vyhlásené v roku 1989 za účelom zabezpečenia ochrany a racionálneho využívania najzachovalejších častí prírodného prostredia Strážovských vrchov a Súľovských vrchov. (Pozn. Do roku 1978 tvorili tieto dnes samostatné geomorfologické celky jeden horopisný celok Strážovské vrchy.) Strážovské vrchy sú jadrovým pohorím, budovaným najmä vápencami a dolomitmi subtatranských príkrovov. Granitoidné jadro je odhalené len v malej juhovýchodnej časti pohoria. Od ostatných pohorí Centrálnych Západných Karpát sa líšia v tom, že nemajú ústredný chrbát, ale tvorí ich mozaika vrchov, hrebeňov a chrbtov a kotlín, navzájom prepojených hlbokými dolinami miestami s tiesňavovitými úsekmi. Ich dominantou je Strážov (1 213 m n. m.). Súľovské vrchy, budované centrálnokarpatským paleogénom (najmä zlepencami), kulminujú Veľkým Manínom (891 m n. m.) a je pre ne charakteristický výskyt svojrázneho skalného reliéfu, najmä v obrube rozsiahlej vnútrohorskej Súľovskej kotliny. Prevažnú časť územia CHKO tvorí vrchovinová až hornatinová neosídlená lesná krajina (90 %) s mnohými skalnými útvarmi, zvyšok zaberajú lúky a pasienky v okolí obcí. Pestré prírodné podmienky na relatívne malom území podmienili vývoj cenných rastlinných spoločenstiev ako aj jedinečných typov krajiny. Prevládajúcimi lesnými spoločenstvami sú bučiny a na silno skeletnatých pôdach a skalách sú hojne zastúpené i sutinové lesy či reliktné borovicové lesy. Územie sa vyznačuje bohatou vápencovou flórou so zastúpením teplomilných panónskych druhov, ale aj horských a vysokohorských karpatských druhov. Svojou rozmanitou flórou priťahovalo botanikov už od začiatku 19. storočia (J. Ľ. Holuby, A. Rochel, K. Brancsik, J. Futák, G. Runkovič, E. Fajmonová). Z celkového počtu asi 70 druhov orchideí (vstavačovité) rastúcich na Slovensku sa tu nachádza okolo 40 (hniezdovka hlístová, korálica lesná, kruštík malolistý…). Z hľadiska vývoja karpatskej flóry tu rastú cenné západokarpatské endemity (hmyzovník Holubyho, chrastavec Kitaibelov pravý a i.). CHKO sa zhruba kryje s územím európskeho významu a tiež chráneným vtáčím územím – obe s rovnakým názvom ako CHKO a obe sú súčasťou sústavy Natura 2000.
Názvy informačných panelov
- Lesný chodník Vysoký vrch
- Symboly kresťanstva (lokalita Na Obrázku)
- Bez vody niet života (lokalita Biela voda)
- Lesná pedagogika (lokalita Dolné bezie)
- Zvieratá nášho lesa (lokalita Pod Černovom)
- Obec Bodiná, história a súčasnosť (lokalita Lány)
- Zachovajme lesy potomstvu (lokalita Pod Černovom)
- Voda v bodianskych lesoch (lokalita Skotňa)
Panely v teréne žiadne nie sú (2022); ich obrázky sú vyššie na stiahnutie.