Nízke Tatry, Starohorské vrchy a PohronieŽilinský krajgeovednýprírodovednýobsahom pre malé detipešítrasa okružnávhodný pre kočíky (aj čiastočne)vhodný pre školyvozičkársky (aj čiastočne)
Kraj: Žilinský
Okres: Liptovský Mikuláš
Geomorfologická jednotka: Nízke Tatry
Geologická jednotka: jadrové pohorie
Chránené územie: nie je
Prístup: bus Liptovský Ján; následne z centra obce po červenej a modrej turistickej značke k areálu hotela Dvor
Východisko: Hotel Dvor Liptovský Ján
Trasa: areál Hotela Dvor
Dĺžka, prevýšenie: 200m, prevýšenie 0
Čas prechodu: 1 h
Počet zastávok: 7 (obojstranné) + symbolická brána do Jánskej doliny
Náročnosť: nenáročná

Zameranie chodníka: prírodovedné, ochranárske

Typ chodníka: samoobslužný, obojsmerný, peší, letný aj zimný,

Nadväznosť na turistickú značku: nie je

Rok otvorenia: 2017

Aktuálny stav: Informačné panely sú dobrom stave.

Textový sprievodca: nie je

Kontakt: Správa NP Nízke Tatry, Partizánska cesta 69, 974 01 Banská Bystrica, tel.: +421 48 4130 888, e-mail: napant@sopsr.sk

Poznámka: Vhodnejšie ako náučný chodník je označenie náučná lokalita.

 

Využiteľnosť pre školy

Náučný chodník nie je vhodný na terénne vyučovanie. Možno ho využiť ako informačný bod k exkurzii do Jánskej doliny.

 

Čo sa oplatí vidieť na trase náučného chodníka a v okolí

Liptovský Ján – obec známa od roku 1263 pod názvom Vesveres. Nad obcou na úpätí vrchu Poludnica (Veratín) bol postavený drevený hrad, v ktorom sídlili Bogomírovci –  zakladatelia obce. Bol to jediný nekráľovský hrad na Liptove. Toto miesto sa dodnes nazýva Hrádok. Obec je jedinečná termálnymi prameňmi, kostolom z 13. stor., organom z roku 1721 a 19. kaštieľmi a kúriami zo 16. až 19. storočia. Vlastníkmi boli rodiny Szentiványiovcov. V obci a okolí bolo rozvinuté baníctvo, ťažba dreva, píly, výroba klincov, pálenica, octáreň a výroba modrotlače. V roku 1960 bol Liptovský Ján vyhlásený za pamiatkovú zónu a v roku 1992 za kúpeľné miesto. Minerálne pramene v Liptovskom Jáne boli známe svojimi liečivými účinkami už v 14. storočí. Domáci v prameňoch močili konope a dodnes ich  využívajú na liečenie reumy a kožných chorôb. V roku 1927 tu boli vybudované Svätojánske kúpele.

Park MINI SLOVENSKO v Liptovskom Jáne tvoria slovenské kultúrne a technické pamiatky v podobe miniatúr, napr. Bojnický zámok, hrad Strečno, radnica v Levoči, kaplnka sv. Michala v Košiciach, Urbanova veža v Košiciach, drevený kostolík v Hervartove, drevený krytý most v Kluknave, zvonica v Kežmarku, zvonica v Spišskej Sobote, mauzóleum rodiny Migazzi Zlaté Moravce, kostol sv. Juraja Kostoľany pod Tríbečom. Park je otvorený denne od 9.00 hod. do 17.00 hod.

Kaďa – prírodný kráter  v travertínovej kope s priľahlým bazénom, v ktorom vyviera silno mineralizovaná termálna voda s dokázateľnými liečivými účinkami pri reumatických chorobách, ochoreniach ženských orgánov, kožných ochoreniach či chorobách pohybového ústrojenstva Voda v Kadi má teplotu 20°C. Tesne pri kadi sa nachádza prameň Teplica, v ktorom na povrch vyteká pitná minerálna voda.

Jánska dolina – jedna z najkrajších a najdlhších dolín Nízkych Tatier. Dolinou preteká potok Štiavnica, ktorý pramení pod Ďumbierom. Jánska dolina je bohatá na rôzne krasové útvary. Nachádza sa tu množstvo jaskýň, priepastí a niekoľko vodopádov. Malá Stanišovská jaskyňa (ako jedna z trojice: Veľká, Malá a Nová) je jedinou sprístupnenou jaskyňou v Jánskej doline o dĺžke 450 m. Jaskyňa Starý Hrad je najhlbšou na Slovensku, Revajov dom patrí medzi najväčšie podzemné priestory na Slovensku a je tu aj najhlbšia jaskynná priepasť v strednej Európe s hĺbkou 423m.

Ohnište – vrch  v Nízkych Tatrách (1538 m n. m.), ktorý budujú druhohorné vápence a dolomity. Nachádza sa tu najväčšia skalná brána na Slovensku – Okno, vysoká až 27 m. Pod vrcholom je 125 metrov hlboká Veľká ľadová priepasť.

 

Názvy informačných panelov

  1. Infopark Brána do Jánskej doliny
  2. Geografia a geomorfológia
  3. Geológia, Hydrológia
  4. Baníctvo, Jaskyne
  5. Les, Flóra
  6. Živočíšstvo Cicavce
  7. Vtáctvo, ryby, obojživelníky a plazy

 

Exportovať do PDF