Kraj: | Žilinský |
Okres: | Liptovský Mikuláš |
Geomorfologická jednotka: | Liptovská kotlina (a Nízke Tatry) |
Geologická jednotka: | vnútrokarpatský flyš (a jadrové pohorie) |
Chránené územie: | žiadne |
Prístup: | bus Liptovský Ján, ul. Starojánska, ZŠ a pešo 1,1 km k juhu po Starojánskej ul. |
Východisko: | Liptovský Ján, pri lávke cez Štiavnicu na juhovýchodnom okraji obce neďaleko prameňa Teplica |
Trasa: | Liptovský Ján, lávka cez Štiavnicu (prameň Teplica) – východným okrajom obce po západnom a potom severnom úpätí vrchu Kameničná – minerálny prameň Medokýš – proti toku Váhu severným úpätím Zápače – Liptovská Porúbka |
Dĺžka, prevýšenie: | 5,5 km, prevýšenie 250 m |
Čas prechodu: | 2 h |
Počet zastávok: | 6 |
Náročnosť: | nenáročná trasa |
Zameranie chodníka: prírodovedné, historické, geovedné
Typ chodníka: samoobslužný, líniový, obojsmerný, peší, celoročný
Nadväznosť na turistickú značku: V závere je trasa krátko súbežná s červenou turistickou značkou.
Rok otvorenia: 1998; 2018 obnova
Aktuálny stav: Informačné panely sú dobrom stave.
Textový sprievodca: nie je
Kontakt: Obecný úrad Liptovský Ján, Ul. Jána Kalinčiaka 39/3, 032 03 Liptovský Ján, tel. 044 / 5280 470
Poznámky: (1) Na niektorých zastávkach stoja informačné panely oboch generácií náučného chodníka (pôvodný aj novší). (2) Trasa chodníka v celej dĺžke presne kopíruje hranicu Nízkych Tatier a Podtatranskej (Liptovskej) kotliny.
Upozornenie: V úrovni Liptovského Hrádku je trasa chodníka zle značená.
Využiteľnosť pre školy
Náučný chodník je vhodný pre terénne vyučovanie. Odporúčame pridať návštevu Múzea baníctva a hutníctva Maša či vyhliadku Skalka v Liptovskom Hrádku (info > Náučný chodník Zelené srdce Hrádku).
Čo sa oplatí vidieť na trase náučného chodníka a v okolí
Liptovský Ján. Obec na južnom okraji Liptovskej kotliny juhovýchodne od Liptovského Mikuláša vo vyústení nízkotatranskej Jánskej doliny na potoku Štiavnica nad jej ústím do Váhu. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1263, no už v roku 1200 sa písomne spomína modlitebňa na mieste dnešného opevneného ranogotického kostola sv. Jána Krstiteľa, pochádzajúceho z konca 12. storočia. Juhozápadne nad obcou v mieste bývalého hradiska na Hrádku (877 m n. m.) pod Poludnicou postavili v roku 1270 Bogomírovci drevený hrad, jediný nekráľovský hrad na Liptove, naposledy spomínaný v roku 1554. Boli zakladateľmi mnohých zemianskych rodov v niektorých liptovských dedinách. Obec je typickým príkladom kuriálnej dediny – až do 19. storočia bola rodovým sídlom zemianskej rodiny Svätojánskych (Szentiványi), vlastniacej bane v Bociach. Obyvateľstvo sa okrem baníctva zaoberalo ťažbou dreva, výrobou klincov a modrotlače, bola tu píla, pálenica, pivovar a octáreň. Obec patrila k najväčším a najvýznamnejším vidieckym osadám Liptova. O jej svojráze svedčí mimoriadne množstvo zachovaných kaštieľov a kúrií zo 16. – 19. storočia (napr. kaštiele: Sentivániovský, Ňáriovský, Za vodou, Hilbertovský, Nemešovsko-Barnovský, Pálovský, Tomášovský, Marcovský, Šándorovský, Kazimírovský; kúrie: Jonášovská, Gáborovská, Sentivániovská), pôvodne obkolesených rozľahlými sadmi a záhradami a kumulovaných v samostatnej časti obce. Mimo nej v ulicovej zástavbe bývajúci poddaní si po zrušení poddanstva v druhej polovici 19. storočia začali odkupovať šľachtické objekty a v bývalých panských záhradách budovať nové domy ľudovej architektúry. Historická časť obce, zaberajúca mnohé národné kultúrne pamiatky, bola pre svoje urbanisticko-historické hodnoty v roku 1991 vyhlásená za pamiatkovú zónu. Druhou jedinečnosťou obce je hojný výskyt termálnych prameňov, známych liečivými účinkami pri reume a kožných chorobách už v 14. storočí. V roku 1927 v juhovýchodnej časti územia vznikol úpravou areálu kúrie č. 97 Dr. Jozefom Svätojánskym (1884 – 1941) kúpeľný areál Svätojánske Teplice, ktorý bol základom dodnes sa rozvíjajúcej významnej rekreačnej funkcie obce. K osobnostiam obce patrí šľachtic Jozef Svätojánsky (1817 – 1905), zakladateľ osady a klimatických kúpeľov na Štrbskom plese a iniciátor turistiky vo Vysokých Tatrách a Nízkych Tatrách, narodili sa tu dvaja z troch Jánov Čajakovcov – troch generácií slovenských spisovateľov – a jazykovedec a univerzitný profesor Dr. Ján Stanislav (1904 – 1977).
Prírodný kráter Kaďa. Prírodný minerálny termálny prameň pri južnom okraji intravilánu Liptovského Jána na začiatku Liptovskej doliny v kráteri vo vrchole travertínovej kopy so silno mineralizovanou termálnou vodou s teplotou 20 °C s dokázateľnými liečivými účinkami pri reumatických a kožných chorobách a ochoreniach ženských orgánov a pohybového ústrojenstva. V jeho blízkosti je viacero podobných prameňov zachytených v upravenom bazéniku (jazierku) s max. hĺbkou 1,5 m a teplotou vody 16 – 23 °C pre celoročne voľne prístupné kúpanie. Neďaleko sa nachádza ďalší z početných lokálnych výverov minerálnej termálnej vody – prameň Teplica, upravený ako studnička pitnej minerálnej vody. Výskyt prameňov a ich vlastnosti súvisia s geologickou stavbou na tektonickom kontakte Nízkych Tatier a Liptovskej kotliny.
Jánska dolina > Náučný chodník Brána do Jánskej doliny
Liptovská Porúbka. Obec na styku Liptovskej kotliny a Nízkych Tatier od juhovýchodu priliehajúca k priemyselnej časti Liptovského Hrádku na ľavom brehu Váhu, tiahnuca sa dolinou jeho prítoku Porubského potoka. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1377. Bola poddanskou obcou zemepánov rodu Szentiványi z Liptovského Jána. Obyvatelia sa živili najmä pltníctvom a chovom oviec, ale aj rozvozom soli, ťažbou dreva, prácou v skladoch a ťažbou železnej rudy v Bockej doline, boli tu dva mlyny a píla. V roku 1840 bol cez Váh vybudovaný most z Liptovského Hrádku, od roku 1871 okrajom obce premávajú vlaky po významnej železničnej trati (stanica je v blízkom Liptovskom Hrádku), jej chotárom prechádzala v 20. storočí úzkokoľajná železnička z Liptovského Hrádku na Čierny Váh a do Liptovskej Tepličky (viac > Náučný chodník Okolím Liptovskej Tepličky v hesle Považská lesná železnica). V 30. rokoch 20. storočia tu bola založená továreň na výrobu trvanlivého pečiva a vanilínového a škoricového cukru (Tatranka), ktorá ľahkým a dietetickým pečivom (oblátky, keksy, sucháre) zásobovala všetky nemocnice a sanatóriá na Slovensku. Na jej základoch sa vyvinul dosiaľ tu fungujúci podnik Pečivárne Liptovský Hrádok. V rokoch 1971 – 1991 bola obec súčasťou (mestskou časťou) Liptovského Hrádku. Pamiatkou a dominantou obce je evanjelický a. v. kostol, jednoloďová neorománska stavba z roku 1918 architekta Milana Michala Harminca.
Liptovský Hrádok, Liptovský hrádok, Skalka > Náučný chodník Zelené srdce Hrádku
Liptovská kotlina. Jeden z troch geomorfologických podcelkov Podtatranskej kotliny, vyhraničený zhruba medzi Ružomberkom, Važcom, Štrbským sedlom, Pribylinou a Kvačanmi; so zvyšnými jej dvoma časťami susedí na východe – s Popradskou kotlinou – a severovýchode – Tatranským podhorím. Ďalej susedí s Veľkou Fatrou, Nízkymi Tatrami, Kozími chrbtami, Západnými Tatrami a Chočskými vrchmi. Predstavuje mohutnú tektonickú depresiu ležiacu vo výškach zhruba 470 – 900 m n. m. Je vyplnená kvartérnymi terasovými a nivnými sedimentmi riek a potokov (hliny, štrkopiesky) a pod tatranským úpätím i glacifluviálnymi terasovanými kužeľmi (štrky, štrkopiesky), čiastočne prikrývajúcimi podložné paleogénne horniny (flyš: pieskovce a ílovce). Tieto lokálne i s drobnými mezozoickými ostrovmi (Hrubý grúň) výraznejšie vystupujú nad zvlnený reliéf s dlhými plochými chrbtami až plošinami a majú charakter až vrchoviny. V oblasti niektorých zlomov sa vyskytujú travertíny (Lúčky, Bešeňová, Liptovské Sliače).
Názvy informačných panelov
- Liptovský Ján
- Horný Liptov na konci doby ľadovej
- Ako vznikol minerálny prameň
- Čo je to biodiverzita
- Kto sa stará o okolité lesy
- Pltníctvo Horného Liptova