Kraj: | Košický |
Okresy: | Rožňava |
Geomorfologické jednotky: | Rožňavská kotlina a Volovské vrchy |
Geologické jednotky: | neogénna panva a gemerské pásmo |
Chránené územie: | žiadne |
Prístup: | bus Drnava, č. d. 81 a pešo k východu asi 350 m |
Východisko: | Drnava, neďaleko bývalej železiarne |
Trasa: | Drnava: neďaleko bývalej železiarne – areál pri štôlni Dionýz – po trase bývalej železnice ponad obec k západu – kaplnka Panny Márie – obcou k východu a juhu proti toku Vŕbového potoka – kostol sv. Mikuláša – neďaleko bývalej železiarne |
Dĺžka, prevýšenie: | 5 km, prevýšenie 80 m |
Čas prechodu: | 2 h |
Počet zastávok: | 6 |
Náročnosť: | nenáročná trasa |
Zameranie chodníka: prírodovedné, ochranárske, historické, banícke
Typ chodníka: samoobslužný, okružný, obojsmerný, peší, celoročný
Nadväznosť na turistickú značku: nie je
Rok otvorenia: 2019
Aktuálny stav: Informačné panely sú v dobrom stave.
Textový sprievodca: nie je; skladačka s opisom zastávok a trasou náučného chodníka (k dispozícii v schránke na stojanoch niektorých panelov)
Kontakt: Obecný úrad Drnava, Drnava 149, 049 42 Drnava, tel. 058/ 7971 112
Poznámky: (1) Názvy zastávok 2 a 3 v pláne náučného chodníka sa líšia od názvu informačných panelov v teréne. (2) Texty na informačných paneloch sú v slovenskom a maďarskom jazyku.
Využiteľnosť pre školy
Náučný chodník je vhodný pre terénne vyučovanie; miesto vhodné pre výučbu je v upravenom areáli jeho zastávky 3 pri štôlni Dionýz.
Čo sa oplatí vidieť na trase náučného chodníka a v okolí
Drnava. Obec na juhu východného Slovenska východne od Rožňavy v najvýchodnejšom cípe Rožňavskej kotliny na severe lemovanom Volovskými vrchmi a na juhu Slovenským krasom v doline Čremošnej. Pôvodne banská osada sa prvýkrát písomne spomína v roku 1364. Patrila hradu Turňa, neskôr majiteľom blízkeho hradu Krásna Hôrka Bubekovcom a Andrássyovcom. Vo Volovských vrchoch na jej území a severovýchodne od Krásnohorského Podhradia sa ťažila železná ruda. Ťažba sa zvýšila a kulminovala v priebehu 19. storočia po výstavbe modernej železiarne, ukončená bola pre vyčerpanie ložísk v roku 1965. Na prepravu rudy v území v 40. rokoch 20. storočia vybudovali úzkokoľajnú železnicu, prepájajúcu dva hlavné ťažobné revíry v území – Drnavu a Malý vrch –, a na ňu nadväzujúcu lanovku medzi Malým vrchom a Rožňava Baňou. Významné boli i žilné ložiská barytu. V 18. storočí tu vznikali železiarske podniky – na jeho konci v obci pracovali štyri tavné pece a štyri hámre, ktoré v roku 1821 a 1852 nahradili vysoké pece a pribudla železiareň grófa Andrássyho, ktorá patrila medzi najvýznamnejších producentov železa v Uhorsku. Zlievareň sa spočiatku zameriavala najmä na výrobu veľkých odliatkov určených pre stavebníctvo a priemyselné účely, v 40. rokoch 19. storočia v nej vyrobili komponenty (nosné stĺpy, liatinové vráta, oká) pre Széchenyiho reťazový most (Széchenyi lánchíd) – prvý most cez Dunaj spájajúci Pešť s Budínom, v tom čase jeden z najväčších na svete –, za čo si obec vyslúžila prezývku Malá Pešť (Kis Pest). Dodnes sa zachovala budova železiarne, rovnako ako barokovo-klasicistický kaštieľ Andrássyovcov z polovice 18. storočia (obe stavby chátrajúce, resp. bez využitia). Pamiatkou je i barokovo-klasicistický kostol sv. Mikuláša z roku 1779, prebudovaný v roku 1897. Banskú a hutnícko-železiarsku činnosť v obci a jej okolí pripomína mnoho pamiatok (budovy, štôlne, haldy, trasa železnice). Areál štôlne Dionýz (maď. Dénes) severovýchodne nad obcou, pomenovanej po Dionýzovi Andrássym, je upravený pre turistickú verejnosť. V severovýchodnej časti intravilánu rastie mohutný exemplár 14 m vysokého 700-ročného duba letného (Quercus robur) s obvodom v prsnej výške vyše 520 cm a šírkou koruny 21 m, ktorý ako Strom roka 2020 reprezentoval Slovensko v európskej súťaži European Tree of the Year (je pri ňom zastávka 2 náučného chodníka Poklady Drnavy).
Tulipán-Sedliacky dvor v Drnave. Zrekonštruovaný murovaný dom v centre Drnavy (č. d. 31) z hlinených váľkov s kamennou podmurovkou z roku 1920 inšpirovaný ľudovým klasicizmom a secesiou. Reprezentuje ľudovú architektúru založenú na tradičnej kultúre Palócov – maďarskej etnografickej skupiny slovensko-maďarského pohraničia. Ich pomenovanie pochádza zo slovanského pojmu Polovec (pl. Polovci), označujúceho skupiny Kúnov (Kumánov), ktorí sa tu usadili ešte pred ich masovým osídlením v 13. storočí, kedy zo Strednej Ázie utekali aj do Uhorska pred Mongolmi. Štvorpriestorový dom s prednou izbou, kuchyňou, zadnou izbou a komorou, sedlovou strechou a zdobenými špaletovými oknami je bohato na priečelí dekorovaný plastickými ornamentmi. V Sedliackom dvore je požičovňa bicyklov a kolobežiek (kontakt – tel. 0907 794 813).
Národná prírodná pamiatka Krásnohorská jaskyňa a Národná kultúrna pamiatka Hrad Krásna Hôrka > pozri heslá v Náučný chodník Jaskyne Slovenského krasu – svetové prírodné dedičstvo
Rožňavská kotlina. Rozlohou malá kotlina na juhu východného Slovenska v rámci Slovenského rudohoria zhruba medzi obcami Honce, Brzotín, Drnava a Rožňava. Jej dĺžka vo východo-západnom smere je necelých 20 km. Na severe susedí s Volovskými vrchmi a Revúckou vrchovinou a na juhu veľmi ostro strmými svahmi so Slovenským krasom. Vyplnená je neogénnymi a kvartérnymi sedimentmi nív (najmä Slanej) a veľkého náplavového kužeľa Krásnohorského potoka, na ktoré sa viaže rovinný a pahorkatinný reliéf. V západnej časti vystupuje staršie geologické podložie (triasové bridlice, slienité vápence, vápence) s členitejším reliéfom až vrchovinného rázu, kde sa nachádzajú najvyššie polohy v rámci – chrbát Roveň 528 m n. m. južne od Rakovnice a izolovaný vrch Sedlo 470 m n. m. západne od Rožňavy. Zo severu na juh kotlinu preteká rieka Slaná, ktorá sprava priberá Honský potok a zľava Rožňavský potok a Čremošnú a kotlinu opúšťa vo výške 254 m n. m. Kotlina je zväčša odlesnená s poľnohospodárskym využitím s výnimkou členitejších území v západnej časti. Kotlinou prechádzajú komunikácie celoslovenského významu na trase Zvolen – Košice, a to cesta I. triedy 16 a železničná trať číslo 160.
Volovské vrchy. Rozľahlé, až 70 km dlhé a vyše 30 km široké pohorie východo-západného smeru na juhu východného Slovenska zhruba medzi Dobšinou, Rožňavou, Medzevom, Košicami, Margecanmi, Krompachmi, Spišskou Novou Vsou a Dedinkami. Susedí na juhu s Revúckou vrchovinou, Rožňavskou kotlinou, Slovenským krasom a Košickou kotlinou, na severe s Čiernou horou, Hornádskou kotlinou a Slovenským rajom (podcelkom Spišsko-gemerského krasu) a na západe krátko so Stolickými vrchmi. Má komplikovanú vrásovo-zlomovú štruktúru i geologickú stavbu, v ktorej prevládajú paleozoické slabo premenené horniny (fylity, paleovulkanity) s výskytom železných a polymetalických rúd, sadrovca, magnezitu. Pri severnom a východnom okraji sa vyskytujú mezozoické vápence a dolomity (Galmus a oblasť okolo Folkmarskej skaly a Červenej skaly). Pomerne na veľkej ploche presahuje nadmorská výška 1 000 m, najvyšším je vrch Skalisko (1 293 m n. m.) v masíve Volovca v juhozápadnej časti pohoria severne nad Čučmou. Prevláda hornatinový, hladko modelovaný reliéf, len okolo Hnilca a Belej sa vytvorili širšie doliny až brázdy s miernejšie rezaným (podvrchovinným) reliéfom (Hnilecké podolie, Hámorská brázda). Zhruba rovnobežne so severnou hranicou pohorie naprieč – medzi Dedinkami a Margecanmi – preteká Hnilec hlbokou členitou dolinou, pozdĺž severnej hranice pohoria tečie Hornád, vo vnútri pohoria pramení napr. Bodva. Prevažne zalesnené pohorie s neveľkými pôvodne baníckymi sídlami križuje viacero cestných komunikácií vysoko ležiacimi sedlami (Dobšinský kopec, Grajnár, Súľová, Úhornianske sedlo, Štóske sedlo) a prechádza ním (dolinou Hnilca) železničná trať Červená Skala – Margecany.
Názvy informačných panelov (a zastávok, ak sú odlišné)
- Náučný chodník Poklady Drnavy / Drnavská železiareň (obojstranný panel)
- Obec Drnava (Dub letný (Quercus robur))
- Zdar Boh 11. 6. 1965 + informačný panel Slovenskej banskej cesty Lokalita 6/8 Drnava (Štôlňa Dionýz)
- Kaplnka panny Márie
- Kaštieľ Andrássyovcov
- Kostol sv. Mikuláša biskupa
Informačné panely nemajú jednotný vzhľad, nie sú označené názvom náučného chodníka ani nie sú číslované.
Zastávky uvedené na úvodnom informačnom paneli vo východisku náučného chodníka a panely na nich v ich vyššie uvedenom zozname na trase dopĺňajú ďalšie informačné tabule (Rastlinstvo, Živočíšna ríša).
Úvodný informačný panel sa nachádza duplicitne aj medzi zastávkami 4 a 5 pri usadlosti Tulipán-Sedliacky dvor s požičovňou bicyklov.