Slovenské stredohorieBanskobystrický krajbanícky / ťažobnýhistorickýpešítrasa líniovávhodný pre školy
Kraj: Banskobystrický
Okres: Žarnovica
Geomorfologická jednotka: Vtáčnik
Geologická jednotka: sopečné pohorie
Chránené územie: žiadne
Prístup: bus Župkov, Horný Župkov stred
Východisko: Horný Župkov
Trasa: Horný Župkov – nálezisko tetradymitu
Dĺžka, prevýšenie: 400 m, prevýšenie 52 m
Čas prechodu: 15 min
Počet zastávok: 2
Náročnosť: nenáročná trasa

Zameranie chodníka: geologické, mineralogické, historické

Typ chodníka: samoobslužný, líniový, peší, celoročný

Nadväznosť na turistickú značku: nie je

Rok otvorenia: 2015

Textový sprievodca: nie je

Kontakt: Obecný úrad Župkov 12, 966 71 Horné Hámre, mail: obecnyurad@zupkov.sk

Aktuálny stav: Chodník je v dobrom stave a udržiavaný.

Poznámka: Chodník je dobre vyznačený v teréne, súčasťou chodníka sú aj lavičky a altánok. Výrazná smerová tabuľa upozorňujúca na NCH je v centre obce pred odbočkou na Horný Župkov.

 

Využiteľnosť pre školy

Náučný chodník je vhodný pre terénne vyučovanie a  ako exkurzná lokalita s dôrazom na geologické zaujímavosti regiónu. V rámci návštevy chodníka je možné využiť okolité lúky a les na určovanie významných druhov rastlín.

 

Čo sa oplatí vidieť na trase náučného chodníka a v okolí

Župkov je rozľahlá obec  s kopanicami ležiaca v Kľakovskej doline na úpätí pohoria Vtáčnik. Prvá zmienka o obci sa datuje po roku 1674, kedy obec patrila pod Revišstské panstvo. Predtým patrila pod obec Horné Hámre. V roku 1828 bolo v obci 35 domov a 337 obyvateľov. Ako najstaršie osady sa spomínajú Debnárovci a Angletovci. Obyvatelia prevažne pracovali v baniach a ako drevorubači. Počiatočný názov obce bol Zsupkó. Na konci druhej svetovej vojny bola podobne ako okolité obce, vypálená. V obci nie je veľa historických pamiatok. Nachádza sa tu však stará krásne zrekonštruovaná drevenica postavená na kamenných základoch a tiež pamätník – obrnený transportér OT-35.

Nálezisko tetradymitu v Župkove. Malá, asi 30 metrová štôlňa je dnes už zasypaná. Nachádza sa pri kopanici Pod Angletovcami, (jedna z kopaníc obce Župkov, v časti Horný Župkov) je unikátnym náleziskom mimoriadne vzácneho minerálu tetradymitu. Krehký fluoreskujúci minerál oceľovosivej až žltosivej farby sa v takejto čistej forme nachádza len na pár miestach na svete. Okrem Župkova je to na Urale a vo Švédsku. Župkovská štôlňa je jeho vôbec prvým náleziskom v dejinách. Pri budovaní chodníka sa jeho tvorcovia rozhodli vstup do štôlne naimitovať v podobe konštrukcie vtupných dverí.

Tetradymit. Vzácny telurid bizmutu. Našiel  sa v andezitových tufoch neďaleko Župkova Zvyčajne sa vyskytuje ako sprievodný minerál na hydrotemálnych ložiskách zlata.

 

 

Názvy informačných panelov

  1. Nálezisko tetradymitu v obci Župkov (infomácie o obci Župkov)
  2. Nálezisko tetradymitu v obci Župkov (informácie o tetradymite)

 

 

   

Exportovať do PDF