Kraj: | Košický |
Okres: | Rožňava |
Geomorfologická jednotka: | Slovenský raj |
Geologická jednotka: | gemerské pásmo |
Chránené územie: | Národný park Slovenský raj |
Prístup: | bus a vlak Stratená a pešo 4,2 km (s prevýšením 225 m) po červenej, zelenej a žltej turistickej značke; resp. bus (a vlak) Dedinky a pešo 4,1 km (s prevýšením 280 m) po červenej, zelenej a žltej značke; vždy cez Stratenskú Pílu a po odbočku žltej značky z doliny Krčmárskeho potoka k Občasnému prameňu |
Východisko: | Stratená, odbočka žltej značky z doliny Krčmárskeho potoka k Občasnému prameňu (asi 0,5 km nad rázcestím Veľké a Malé Zajfy) |
Trasa: | Stratená, odbočka žltej značky z doliny Krčmárskeho potoka k Občasnému prameňu – Občasný prameň – Havrania skala |
Dĺžka, prevýšenie: | 2 km, prevýšenie 300 m |
Čas prechodu: | 1 h |
Počet zastávok: | 7 |
Náročnosť: | stredne náročná trasa |
Zameranie chodníka: prírodovedné, lesnícke
Typ chodníka: samoobslužný, líniový, obojsmerný, peší, celoročný
Nadväznosť na turistickú značku: Trasa chodníka je súbežná so žltou turistickou značkou. Nadväzuje, resp. prístup na jej začiatok je po zelenej turistickej značke, po ktorej vedie náučný chodník Slovenský raj-juh.
Rok otvorenia: 1998, ? obnova
Aktuálny stav: Informačné panely sú v dobrom stave.
Textový sprievodca: nie je
Kontakt: Správa Národného parku Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi, Štefánikovo nám. 9, 052 01 Spišská Nová Ves, tel. 053 / 4422 010
Poznámka: Pre absolvovanie poznávacej a informačnej trasy je nutné pripočítať trasu (a prevýšenie) prístupu k jeho východisku ako aj celú trasu návratu z Havranej skaly. Detaily pozri vyššie.
Využiteľnosť pre školy
Náučný chodník je vhodný pre terénne vyučovanie. Pozri tiež poznámku vyššie.
Čo sa oplatí vidieť na trase náučného chodníka a v okolí
Stratená. Obec severne od Dobšinej v údolí rieky Hnilec v južnej časti Slovenského raja. V minulosti banícka osada, známa vysokými pecami, ktoré postavili v roku 1783 Csákyovci. Neskôr prešli do vlastníctva Coburgovcov. Posledná vysoká pec pracovala do roku 1927. Obyvateľstvo sa zaoberalo ťažbou dreva, stavbou okolitých tunelov a prácou vo vysokých peciach. V obci sa dodnes zachovali zvyky, oslavy Slovenského národného povstania a oslobodenia obce. V kaplnke, postavenej okolo roku 1800, sa nachádzala drevená plastika Márie Magdalény z dielne Majstra Pavla z Levoče. Dnes je umiestnená v rímskokatolíckom kostole.
Občasný prameň pod Havraňou skalou. Občasná vyvieračka na východnom úpätí vrcholovej bralnej časti Havranej skaly v Slovenskom raji vo výške 940 m n. m. Podzemné krasové priestory tu majú tvar obráteného písmena V a voda vyteká až po ich naplnení. Časové intervaly medzi jednotlivými výtokmi a množstvo vody nie sú rovnaké, závisia od množstva pozemných vôd a zrážok. Výdatnosť dosahuje až 45 l/s. Prameň bol známy už začiatkom 19. storočia, jeho hydrologické pomery opísal aj významný geológ slovenského pôvodu Dionýz Štúr (1827 – 1893).
Havrania skala (1 153 m n. m.). Turisticky atraktívny vrch, jeden z najvyšších v Slovenskom raji, pri jeho južnom okraji severne nad obcou Stratená, s bralným vrcholom a výhľadmi, budovaný strednotriasovými wettersteinskými vápencami svetlosivej farby, s viacerými neveľkými jaskyňami.
Prírodná pamiatka Jaskyňa v Havranej skale. Chránené územie vo vrcholovej bralnej časti Havranej skaly v Slovenskom raji vyhlásené v roku 1994 na ochranu zlomovo-koróznej jaskyne. Modeluje ju tiež mrazové zvetrávanie, má tunelový vchod (6,5 × 5,5 m), dĺžku 39 m a je bez kvapľovej výzdoby. Je verejnosti voľne prístupná.
Stratenská Píla. Osada Stratenská Píla na západ od obce Dedinky na južnom okraji Slovenského raja bola zatopená vzdutou hladinou vodnej nádrže Palcmanská Maša a zostalo z nej len niekoľko základov domov a pivníc. Patrí k obci Stratená.
Malé Zajfy. Dolina Vrábľovského potoka v Slovenskom raji medzi Geravami a Havraňou skalou so zachovanými prirodzenými mokraďovými spoločenstvami.
Stratenský kaňon. Kaňonovitá časť doliny rieky Hnilec nad obcou Stratená na území Slovenského raja. Je dlhý 2 km. Zvislé svahy kaňonu sú plné zaujímavých skalných dutín, otvorov a jaskýň, ktoré však nie sú prístupné verejnosti a nevedú k nim chodníky.
Národný park Slovenský raj. Slovenský raj je krasové horské územie juhozápadne od Spišskej Novej Vsi, považované za jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska. Z geomorfologického hľadiska patrí do Spišsko-gemerského krasu. V geologickej stavbe prevládajú triasové vápence, v menšej miere sa vyskytujú aj dolomity. V oblastiach budovaných vápencami sú dobre zachované zvyšky zarovnaných povrchov z obdobia terciéru. Najstarším je mierne zvlnená severozápadná časť planiny Glac, kde sú zachované relikty staropaleogénneho reliéfu (okolo 40 mil. rokov). Rozsiahly zarovnaný povrch z mladších treťohôr (6 mil. rokov) predstavujú krasové planiny s nadmorskou výškou 1 000 – 1 110 m, ako sú Glac, Geravy, Skala, Pelc a iné. Sú dotvorené krasovými formami (závrty, úvaly, ponory, škrapy), vo veľkej miere aj podzemnými (jaskyne a priepasti – unikátny je komplex Stratenskej jaskyne). V reliéfe dominujú okrem spomínaných krasových planín riečne doliny, ktoré územie zarovnaného povrchu rozčleňujú. V okrajových častiach sú to kaňonovité doliny Hnilca a Hornádu. Do planín sa zarezávajú mnohé tiesňavy, napr. Veľký Sokol, Malý Sokol, Kyseľ, Piecky, Suchá Belá a iné. V tiesňavách nachádzame vodopády, skalné stupne, kaskády a pereje. Slovenský raj bol pôvodne vyhlásený v roku 1964 ako druhé veľkoplošne chránené územie (po TANAPe) a vôbec prvá chránená krajinná oblasť (CHKO) na Slovensku. V roku 1988 namiesto CHKO Slovenský raj vznikol Národný park Slovenský raj. Tento bol v roku 2016 novo vyhlásený s novou vnútornou štruktúrou (zonácia). Zároveň je územím európskeho významu Slovenský raj ako aj chráneným vtáčím územím Slovenský raj (súčasti sústavy Natura 2000).
Názvy informačných panelov
- Poznávacia a informačná trasa Občasný prameň – Havrania skala
- Stromy v tomto lese
- Výroba dreveného uhlia
- Občasný prameň – história
- Občasný prameň – podzemný systém
- Čo tu žije
- Čo tu rastie
Informačné panely v teréne nie sú číslované ani neobsahujú názov náučného chodníka.